Kötüye Kullanım Bildir

Ana içeriğe atla

NE ZAMAN PARASIZLIKLA DAHA DA BAŞ BAŞA KALACAĞIZ


 

İflasların gelebileceğinden bahsetmiştim bir önceki finansal enerjiler yazımda maalesef haberler geliyor. Garanti Koza İnşaat iflasını açıkladı. Bankalar sürekli kredileri yapılandırarak öteliyor. Geçen hafta da turizmde önemli yeri olan Martı durumu düzeltmek için bir yapılandırma yaptı. Pandeminin de içinde bulunduğumuz durumda devam etmesiyle beraber böyle haberlerle galiba daha karşılaşacağız. Çünkü şirketler dayanamayacakları noktalara geldiler ve turizm sektörünün de durumundan ötürü üzücü haberler gelebilir. Şirketler bankalardan yapılandırma istiyorlar. 50 bin vaka sayısına geldik bu da tabi yaz için ümitlenmek istiyorduk ki bu vaka sayıları yüzünden turistler ülkemize gelemeyebilir. Önümüzdeki günlerde turizm sektörüne ciddi bir finansal destek gerekebilir.

Ciddi bir döviz açığımız var. 12 Nisan enerjileriyle birlikte oldukça karışık ve zorlu bir dönem bizi bekliyor diyebilirim. Karar vermenin çok güç olduğu bir dönemdeyiz. ABD bile ne yaptığını tam bilmiyor ama aşılamayı bayağı ciddiye aldı. Bizim de aşılama konusunda ciddi hızlanmamız lazım enerjisi okunuyor ve özellikle artık turizm dönemine girerken. Turizm sektöründeki gelirlere inanılmaz ihtiyacımız olduğunu düşündüğümüzde bu sektördeki tüm çalışanların acilen aşılanması lazım. Tabi aşılar konusunda da kafa karışıklığını giderecek güven verici çok ciddi bir açıklamaya ihtiyacımız var.

Kafa ve enerji dağınıklığı yaratan dikkatimizi bir şeye yönlendirebilmemizi imkansızlaştıran enerjiler etkisindeyiz. Para problemini yoğun veren enerjiler etkisinde önümüzdeki günlerde de iflaslar gelebilir. Önümüzde bir Ukrayna-Rusya gerginliği söz konusu olacağı için tam bizim sınırımızda inanılmaz büyüklükte ABD üsleri kuruldu. Bunları da görmek lazım. Hepsi bir etki yaratacak çünkü. Rusya enerjilerin etkilerini iyi bilen ve kullanan bir ülke olduğu için en doğru zamanları dikkatleri üzerlerine çekmek için kullanıyorlar. Enerjiler, etrafımızda iş yaptığımız ülkelerde savaşın konuşulacağı, bizim yaptığımız anlaşmaların ciddi tartışılacağı durumlara işaret ediyor. Bu ortamı yumuşatan tek enerji akışı ise ilişkileri geliştirir yöndeki çift taraflı konuşmalar anlaşmalar yaptıran enerjiler. Bizim açımızdan ikili ilişkilerin artacağı kesin.

Aslında uzun zamandır ülkemizin üzerinde her türlü belirsizliği getiren enerjiler hâkim. Bir de üzerine hastalıkları arttıran enerjiler yoğunlaştı. Bu enerjilerden ancak mayıs sonu haziran ortası gibi kurtulmaya başlayacağız. 22-23 Nisan’a geldiğimizde daha da beklemediğimiz şeylerle karşılaşabiliriz enerjisi okunuyor. Yeni adımlar atmamızın şart olduğu dönemlerdeyiz ama yapamıyoruz çünkü para yok ve çok büyük engeller var. Mayıs ortasında gelişecek enerji değişimleriyle biz daha da parasızlıkla baş başa kalacağız. Olan paranızı koruma zamanı.

Parasını koruyanlar için enerjilere baktığımda çok güzel fırsatlar çıkacağı okunuyor. Sorunlu dönemler hep yeni zenginlerin çıktığı dönemlerdir takip edenler biliyordur zenginlerin sayısı da artmış. Havadan para kazananların ise para kaybedeceği dönemler bu dönemler. ABD için de 22-23 Nisan dönemiyle birlikte üstünü örtmek isteyecekleri duyulacak olandan daha derin sorunları oluşabilir.

BORSA

1432 seviyesi geçilmek istendi ve ciddi satışlar oldu ve bugün de devam etti. 1350 seviyesi önemli bir enerji veriyor. Aşağı doğru kırılması piyasalarda ciddi bir dalgalanmaya neden olacaktır. Sert iniş enerjisi olabileceği okunuyor. 1432 seviyesinin üzerinde kalması şart enerjisi var.

DOLAR-TL / EURO-TL

İkisi de kısa vadede zirvelerini zorlayacak gibi bir enerji veriyor. 8.48 Dalar-TL’de, 10.20 Euro-TL de zorlayacak gibi duruyor. Bir gevşeme enerjisi kısa vade de okunmuyor.

KRİPTO PARALAR

Beklentinin dışında geçen hafta Ethereum çok hareketlendi. Yatırımcıların biraz daha ilgi duyduğunu gördük. Zirve seviyesini 2,42 seviyesini kırdı. Ama enerjilerden bu yükselmenin çok güçlü bir yükselme olduğu okunmuyor. 1650 dolar seviyelerine kadar bir geri çekilme olabilir enerjisi okunuyor. Bitcoin’de de 62.00 dolarlar seviyesi kırılmadıktan ve onun üzerinde kalınmadıktan sonra yeni bir hızlanmanın başlaması zor enerjisi okunuyor. Bir süre sonra aşağı gelmenin söz konusu olabileceği de okunuyor enerjisinde. 48,00 dolar seviyesine doğru.

PLATİN

Geçen hafta Platin güzeldi, 1224 dolar seviyesinin üzerine çıktı ve oraya da bir ilgi var. 1300 dolarlı seviyeleri deneyebilir enerjisi okunuyor.

ALTIN

Altın orta vadeli düşüş trendini koruyor. Enerjisine baktığımız zaman 1750 dolar seviyesi ons altında kırıldığı taktirde bir anda yukarı doğru sert bir hareketi olabilir enerjisi okunuyor. 1750 doların üzerine çıkarsa enerjisi 1813 dolar hedef seviye beklenir enerjisi okunuyor. Çok yakından takip etmek lazım. Geri çekilirse de 1717 dolar aşağı doğru kırılırsa tekrardan 1680 dolar seviyelerine doğru hareket eder enerjisi okunuyor. Enerjisi sonbaharda hareketleneceğini gösteriyor. 2027 civarında çok güçlü bir altın vurgusu var. Önümüzdeki yıldan itibaren uzun vadeli elinizde tutabilecekseniz altın yukarı verebilecek.

GÜMÜŞ

Gümüş biraz dengesiz hareket ediyor ve altının gerisinde kaldı. 25 doların üzerinde kalması önemli enerjisi okunuyor. Kalırsa 26. dolar 60 cent’e doğru gider. 25 doların üzerinde kalmazsa 24 dolar seviyelerine doğru hızlı bir geri çekiliş olabilir enerjisi okunuyor.

Sağlıkla ve sevgiyle kalın. Bol kazançlar dilerim. 

Yorumlar