Kötüye Kullanım Bildir

Ana içeriğe atla

SORUNLAR BÜYÜYEREK ÖNÜMÜZE GELEBİLİR; İFLASLAR, CİDDİ PARASAL SORUNLAR DUYABİLİRİZ


 

Nisan ayına giriyoruz ve mart ayında paradan yana pek mutlu olduğumuz bir dönem geçirmedik. Artık iyice anlam veremediğimiz şeyleri yaşadık. Çünkü enerjilerde en üst noktalardı bunlar. Neyse ki enerjilerin hareketlerine bakarsak biraz daha anlaşılabilir hale doğru döneceğiz. Enerjiler güzel planlama yapana para kazandırabilir. İşi bilen aklını kullanan kişiler için burada yine para kazanma fırsatı yakalanabilir görünüyor. Enerjilerin etkisi daha önce de dediğim gibi birkaç kez fırsat verecek, işte o günlerdeyiz. 12 Nisan’da sorunlu bir dönem enerjisi geliyor. Sorunlar büyüyerek önümüze gelebilir. İflaslar, ciddi parasal sorunlar duyabiliriz. 2-3 hafta boyunca enerjilerden kaynaklı olarak bu sorunların yaşandığını görebiliriz. Dış boçlarla ilgili yabancı ülkelerle sorunlarımız gündeme gelebilir. Önümüzdeki günlerde faizler konuşulabilir demiştim. Faiz düşürülme yerine artırımı olabilir enerjisi var. Bütün varlık gurupları için enerjilerin etkisiyle enteresan günler bizleri bekliyor.

 

Önümüzdeki günlerde yurt içi piyasada birtakım hareketlilikler olabilir enerjisi var. Yurt dışında Covid’de önlemler gevşemiş değil. Ekonomik açıdan bakınca ABD’deki aşılamaların hızla devam etmesi ekonomiye olan güveni biraz arttırmış görünüyor. ABD önümüzdeki günlerde 2,2 trilyon dolarlık bir istihdam yaratacak paket sunmaya hazırlanıyor bir önceki paket gibi halkın eline geçecek bir şey olmadığı için işsizliği azaltmaya yönelik bir uygulama olacak görünüyor. Dolar yükselişe geçti, bizde de öyle. Merkez bankası başkanının değişmesinden dolayı ciddi bir güven kaybı var piyasada. İş insanlarının da önlerini görememesinden ötürü ciddi bir sıkıntı var. TÜSİAD’da bunu dile getirdi. Yabancı yatırımcıların borsadaki payı yüzde 44’lerin de altına indi. Yabancılarda satışların durmadığını görüyoruz. Banka hisseleri başta olmak üzere. Dolar-TL’nin yukarı doğru hareketlenmesi ve biz de hükümet kanalında yapılan açıklamalar, endişe yarattı gibi. O yüzden pek iyi bir durumda gibi durmuyoruz. Faiz indirimi söz konusu olmadığı gibi faiz artışı da önümüzdeki günlerde söz konusu olacak gibi görünüyor. Dolar-TL 8,50 seviyesini geçip bir yukarı harekete başlarsa faiz artışı kaçınılmaz olur enerjisi okunuyor. Demir çelik, plastik kalıp sanayisi, metal sanayisindeki satışlar biraz ülkeye döviz girişine imkân sağlar. Ama ülkeye ihtiyaç ölçüsünde bir döviz girişi enerjisi okunmuyor. Borsa ve tahvil bono tarafında durmayan bir yabancı satışı söz konusu maalesef. Altın, gümüş ve diğer emtialara bakarsak da keyifsiz bir hafta.

 

ALTIN

1680’de bir yukarı hareket oluşturabilir. Bu yukarı hareket, 1755 dolar seviyesi geçildikten sonra o zaman altında orta vadeli bir yükseliş trendine girebiliriz. Şu an için bir tepki oluşabilir. Enerjisin okuduğumda 1680 dolar kırıldığı zaman satış yapılır, 1600 doların biraz üstünden tekrar alım yapılıp yerine konulabilir. Hiç almamış olanlar 1755 dolar seviyesinin geçmesini beklemeliler. Ellerinde olanlar da yeni alım için 1755 dolar seviyesinin kırılmasını beklemeli.

 

GÜMÜŞ

Altına göre biraz zayıf kaldı. Altın gümüşe göre biraz daha yukarı harekete istekli gibi duruyor. Gümüşte de 24 dolarlar üzerine çıktı. Tepki olarak 25 dolar seviyesine kadar çıkmasını bekleriz. 25 dolar seviyesi geçilmezse tekrardan düşüşün söz konusu olabileceği ve bu sefer 22 dolarlar seviyesine kadar gelebileceğini ön görebiliriz. 25 doları da aşarsa o zaman 26 dolar 60 cent gibi bir dirençle karşılaşabilir enerjisi okunuyor.

 

BORSA

Açıklamalardan dolayı yatırımcının da kafası karışmış durumda. Mart ayında ciddi bir yabancı satışıyla karşılaştık. Büyük bir çoğunluğu da bankalar nezdinde gerçekleşti. Şu anda bankalar tepki hareketi bile veremiyor. Geçen hafta 1250’ye düşmüştü Merkez Bankası Başkanı değişince. Oradan bir tepki oldu 1432 seviyesinden o tepki geri geldi. 1432’den sonra ikinci bir dip yapma olabilir o nedenle referans seviyesi 1350 gibi gösteriyor enerjisi var. 1350 aşağı kırılırsa 1250’yi görme olasılığımız çok yüksek olacak.

 

EMLAK

Önümüzdeki dönemde satılık ilanları artabilir enerjisi okunuyor. Şartlar zorlayınca satacak olanların da özellikle istedikleri fiyatlardan satabileceklerinden oldukça şüpheliyim. Bir yer almaya niyetlenirseniz konut sektörü sorunlu ilerlediği için teklifinize evet diyebileceklerdir. Eğer elimde param var ne yapayım diyorsanız uygun teklifler vererek konut alabileceğiniz dönemler. Ama belirsizliklere açık günlerdeyiz. Hayallere de açık günlerdeyiz. Bazılarının hayalleri gerçek olabilir ama iyi araştırmak kontrollü olmak tapuya iyi bakmak gereken yanılgılara düşülebilecek bir dönem. Bu açıdan da dikkatli olmakta fayda var.

 

KRİPTO PARALAR

Ana trend, Bitcoin ve Ethereum’da yukarı. Kripto paralar denince baktığımızda yaklaşık 9 bin adet kripto para olduğunu görüyoruz. Türkiye’de spor kulüpleri bile kripto paralar çıkardılar. Bazıları spor müsabakalarıyla ilgili bazıları eğlence sektörü için coin’ler çıkarıyor. 62 bin dolarları geçemediği sürece geri çekilişler biraz daha aşağıya doğru yönlenebilir enerjisi veriyor. 48 bin 500 dolar seviyesi Bitcoin için güçlü denebilir bir destek seviyesi enerjisi veriyor. 62 bin geçildiği taktirde de orta vadeli hedef 91 bin dolar seviyelerini gösteriyor. Ethereum da yukarı doğru bir çaba içerisinde 1670 dolar güçlü bir destek 1948 dolar kısa vadede güçlü bir direnç olarak görünüyor.

 

BAKIR-PLATİN

Geçen haftadan değişen bir şey yok. Platin’in bugün-yarın enerjisini okuduğumda 1163 seviyesi kırılırsa bir yüz dolara kadar düşüş olabilir. Bugün-yarın elinde platin olanlar dikkat edebilir. Kırılmaz da yukarı doğru yönelebilirse 1224 dolar seviyesine gidebilir. Bakır 4 dolar civarında hareket ediyor.

Yorumlar