Kötüye Kullanım Bildir

Ana içeriğe atla

KRİPTO PARALAR, EMTİALAR, DÖVİZ VE BORSA YENİ ENERJİLERDEN NASIL ETKİLENECEK?


 

Sınırsızlık ve kontrolsüzlük getiren enerjiler etkisindeyiz. Piyasalara baktığımızda da şu anda yaşananlardan yola çıkarak enerjilerin etkisiyle kontrol dışı bir yükselişten bahsedebiliriz. Bu durum pek çok riski de beraberinde taşıyor. Dün itibariyle açığa çıkan bazı enerjilerle mantığı toparlamak da zorlaşıyor. Zihinsel bir mücadele de gerektiren durumlardan ötürü diyebilirim ki birden fazla hal içeren bir dönemden geçiyoruz. 21 Mart itibariyle de ortalık biraz daha karışabilir. Taşkın bir ruh enerjisi, sınır ötesi tavır ve davranışlar sert söylemler içerebilir bir döneme geçiyoruz. Ve bu durum iki ay kadar sürecek. Savaş, mücadele aynı zamanda yaşama enerjisi içeren enerjilerle yüklü olacağız. Hareketlenmeye başlayacağımız yeni bir döneme geçiyoruz. Çok yorulduk evet, bu yorgunluk 10 Haziran’a kadar da devam edecek enerjisi okunuyor.

 

Yöneticileri, söz sahibi kişileri de kararsızlık enerjisi etkiliyor olabilir. Karar almakta zorlanıyor olabilirler. Belirsizlik enerjisi hâkim. Sıkışmışlık hissi verebilir bu enerjiler. Yarın Merkez Bankası’nın faiz kararı gündemde olacak. Ayın 21’inden sonra farklı düşünceler ortaya konabilir ve yeni yapılanmalar olabilir. Mayıs ayından önce tam bir toparlanma olmayabilir. Bu dağınıklık önümüzdeki ay biraz toparlanarak ilerleyebilir. Uzun vadeli planlar yapmak isteyenlerimiz olabilir şu dönem biraz bulanıklık olabilir. Borsa’da şu an sınırları zorluyor. O sınırların üzerine de çıkabilir. Zorlamaya devam da edebilir. Ama kontrolsüzlük enerjisiyle çevrili olduğumuz için Borsa’nın da bunun etkisinde olduğunu düşünmek lazım.  

 

Piyasalar geçen haftalarda enteresan görüntüler sergilediler. Birçok ülke, zirveler seviyelerinde. Emtia ve kripto paralar tarafında geçen hafta ile bu hafta arasında çok büyük farklılık olduğu gözlemlenmiyor. Geçtiğimiz hafta sonunda Bitcoin tarafında çok ciddi bir yukarı hareket oldu 61 bin dolarları test etti. Hindistan’ın Bitcoin’i yasaklayacak söylemi Bitcoin’e satış getirirken diğer kripto paraları da etkilediğini gördük. Ertesi gün 58 bin dolara düşüyor. Açıkçası bu dalgalanmaları çok iyi seyretmek ve takip etmek gerekiyor. Çünkü enerjilerine baktığımda önümüzdeki haftalarda çok sert dalgalanmalar ve hareketlilik olabilir. Borsa ve emtialar için de aynı enerji hâkim. Borsa ve emtialar arasında da yatay bir gidiş gözlemleniyor.

 

Borsa zirveyi gördü. Enerjiler bu yükselişin güçlü bir yükseliş olmadığına dair hisler veriyor. Borsa’da çok sayıda da düşen hisse senedi var. Banka hisseleri olmak üzere her yükselişte hemen satışa geliyor yabancılar. Bu ilerde düşüşlerin çok sert olabileceğinin göstergesi gibi. Yüz baz puan faiz açıklaması gelirse çok büyük bir hareketlilik olmaya bilir. Dolar tarafında bir 7.40’lara gelebilir. Enerjisi ne bakarsak daha aşağıya gelmeyecek gibi bir enerji var.

 

Dolar-TL’de şu anda dolar 7,51 seviyesinde. 7.36-7.54 arasında bir yerlerde durabilir enerjisi var. Faiz artışında beklenen yüz baz puan artışı gelirse 7.40’lara bir geri çekilme olabilir enerjisi var.

 

Euro-TL’de de 8,90 seviyesinde bir destek 9.15 gibi de bir direnç enerjisi veriyor. Bu aralıkta hareket edebilir enerjisi yoğun.

 

ONS altın enerjisinde güçlü alımlar enerjisi vermediği için çok güçlü bir görünüm hala yok. Orta vade de düşüş trendi içerisinde olduğu için bu arada dalgalanmalar yaşıyor. 1765 doları geçmeden yeni pozisyon alacakların beklemesi uygun olur. Ondan sonra almak uygun olur. Geri çekişlerde de 1685 dolar destek seviyesi olabilir enerjisi okunuyor.

 

Altın yılın dördüncü çeyreğinde hareketlenecek ve enerjisini okuduğumda da önümüzdeki seneye bu yükselişin artarak sarkacağını söyleyebilirim.

 

Gümüş altına oranla daha yatay bir pozisyonda. Orada hareketliliğin artması 26 dolar 60 cent seviyesinin geçilmesiyle birlikte olacak enerjisi okunuyor. Destek seviyesi de 24 dolar 80 cent civarı olarak enerji veriyor. 22-23 Mart enerjileri ons bazında etkileyebilir gümüş ve altını.

 

Amerikan faizlerinin yukarı hareketi hala yukarı gücünü koruyor. 2’lere doğru gitmesinin olası olduğunu görüyoruz. Şu anda yüzde 2,5 seviyesine kadar bir çekiliş olabilir enerjisi okunuyor ve hala yukarı yükseliş enerjisini koruyor.

 

Bakır da 3 dolar 98 cent ile 4 dolar 18 cent civarında hareket ediyor.

 

Platin biraz daha yukarı enerji veriyor. 1224 dolar seviyesi geçilmeden çok bir şey beklenemez gibi bir enerji veriyor.  

 

Kripto paralarda Hindistan’dan gelen haberler gibi yasaklanma söylemlerinin artacağı enerjisi yoğunlaşıyor. Amerika’daki fon yöneticilerinden, sanayicilerden, Elon Mask gibi isimlerin açıklamalarıyla Bitcoin’in yukarıya doğru hareketlerini arttırmaya çalışıyorlar. Yasaklanma söylemleri yaygınlaşmaya başladığında da bir süre sonra ilginin azalabilirliği enerjisi bir denge kaybı, düşüş olabilir enerjisi okunuyor. Bitcoin’de 48 bin dolarda destek 58 bin dolar da direnç var enerjisi okunuyor. 58 bin dolarda kalabilirse bir sonraki hareketi çok daha güçlü olabilir enerjisi veriyor.

 

Demir-Çelik sektöründe dünya genelinde talep fazla fiyatlar artıyor. Dünya genelinde bir büyüme söz konusu. İlginin önümüzdeki günlerde de devam edeceği enerjisi hâkim.

 

Sözsel güç savaşlarının yaşanacağı bu dönem, 21 Mart sonrasında özellikle sıkıntılar söz konusu olsa da biz ülkemizi etkisi altına alan, koruyan deyim hatta, uyumlu enerjiler etkisiyle daha aklı selim davranabileceğiz. Bu tutumumuz sayesinde de bazı ülkeler tarafından önemimiz kavranacak.

 

21-28 Mart arasında çok zorlayıcı enerjilerin etkisiyle gerginlikler olacak ve piyasaları çok etkileyebilecek. Sert konuşmaların geçeceği dünya üzerinde özellikle diplomasiye uymayacak açıklamalar konuşmalar gelebilir. Bilinç dışı etkiler var ve piyasalar da nasibini alıyor bu etkilerden. Sınırların dışına taşmışlık yani taşkınlık etkisi tüm alanlarda ve tabi piyasalar da görünüyor daha da görülebilecek. Çatışmalar, zihin dağınıklıkları, karar mekanizmasını elinde tutan kişilerin kararsızlıkları belirsizlikleri beraberinde getirecektir. Çatışma ve anlaşmazlıklar artabilir. Geçtiğimiz haftadan beri bu etkilerin içerisindeyiz zaten. Kafalar dağınık, hayaller kuruyoruz ama gerçekleşmesi ileri bir deneme uzayabilir. Bu taşkın ruh halleri, sıra dışılık dönemi 2 ay kadar sürecek. 21-25 Mart enerjilerin sert açılarının etkisinde olacağız. Askeri savaş enerjisi olduğu için standardın dışında taşkınlık dediğimiz durumlar cereyan edebilir.

 

Parayla olan iletişimimizden ve farkındalıktan bahsediyoruz artık. Bilinçli farkındalığı otomotize etmek hayatımızı ileriye götürür. Beynimizi bu şekilde programlayıp doğru ve farkındalıklı bir şekilde yaşamaya özen göstermeliyiz.

 

Bol kazançlı günler dilerim…

 

Yorumlar