Kötüye Kullanım Bildir

Ana içeriğe atla

EN ÇOK HAREKETİ DOLAR-TL VE BORSA'DA GÖRDÜK; ÖNÜMÜZDEKİ DÖNEMDE DE ENERJİLER DAHA ÇOK FAİZLERİ KONUŞACAĞIMIZA İŞARET EDİYOR


 

Aşırı bir hareketlilik yaşıyoruz. Son dönemde alınan kararlar piyasaları bir aşağı bir yukarı hareket ettiriyor. Dolar-TL döviz tarafında ciddi bir hareketlilik yaşandı. Borsa pazartesi günü diyebiliriz ki bir kâbus yaşadı. Yabancıların banka hisseleri tarafında ciddi satışlar yaptığı görüldü hala da devam ediyor. Bizim yatırımcılar da çok kısa vadeli alım satım yapanlar da daha sığ ve yabancıların olmadığı hisselerde alım satım yapıyorlar. Yabancılar alıcıyı gördüklerinde hiç tereddüt etmeden satış yapıyorlar. Ak Parti kurultayının da sonuçlarını göreceğiz tabi. Türkiye son gelişmelerle yerine kolay kolay geri konulamayacak bir güven kaybı yaşıyor. Temennimiz inşallah dış kaynak bulabiliriz. Avrupa’dan batıdan bir kaynak gelmeyecek gibi görünüyor. Borsa’da yabancı payı yüzde 45’in altına doğru inerken oynaklık bu hafta da devam edebilir enerjisi okunuyor.

Sert satışların gelmesinin temel sebeplerinden biri de çok uzun zamandır 2019 ocak ayından beri yabancıların hisse senedi tarafında sürekli satış yapmaları. Hisse senedinde alış taraflarının altı tamamen boşaldı. Bir destek oluşturabilir bir şey kalmadı. Daha önce Dolar-TL fırladığı zamana borsada aşağı doğru hareket yaptığı zaman hemen yabancılar alışlara girerek düşüşü sınırlayıp tekrar piyasanın yukarıya doğru yönelmesini sağlıyorlardı ama bu sefer tam tersi alıcıyı gördükleri anda daha da fazla satış yapıyorlar.

Borsa tarafında tepkisel bir yukarı hareket yaşanıyor o hareket devam edecektir enerjisi var. Maksimum 1490 seviyelerini görebilir enerjisi veriyor. Bu tepki seviyesini daha yukarı taşıyacak bir gelişme olmazsa tekrardan salı günü 1250-1300 seviyesi arasını test eder enerjisi okunuyor. Hisse senedi bazında bakmak doğru olabilir. Bis30’daki hisselerle Bis100deki hisseler arasında biraz fark oluşmaya başladı. Bazı hisse senetleri endeks tepkisinin çok alında kalabilir enerjisi okunuyor. Önümüzdeki haftaya kadar bu hafta enerjileri bize 1250 seviyesiyle 1490 seviyesi arasında bir hareket görülebileceğini işaret ediyor. Aşırı hareketlilik dediğimiz olay da bu. Önümüzdeki haftaya kadar piyasanın gelebilecek haberlere göz kulak kesilerek aşırı hassasiyet göstereceğini düşünebiliriz. Gelecek haberler enerjisel olarak sert yukarı aşağı hareketler yapabilir. Bu dönemde enerjiler bize fazla hareket yapılmamasını hissettiriyor. Ama çok sert düşüşlerde alım yapılabilir. Tepkiyle satmak için. Veya 1490 seviyesine geldiğinde de oralardan satış yapılarak aşağıdan alım mekânı kısa vade için yapılabilir gibi duruyor. Önümüzdeki haftaya kadar ki dönemde.

Enerji etkileşimlerine ve etkilerine baktığımda demir-çelik ile ilgili vurgu var. Şu düşüşte de ilk akla gelen Ereğli oluyor. Onun da kendini ne kadar hızlı toparladığını gördük. Enerji etkileri bu demek.

Bazılarının sürpriz para çok para kazacağı dönemler. Güzel fırsatlara imkân sunan enerjiler ve açıları devam ediyor. Takıp ettiğiniz şeyler neyse birden fazla kez size kazandırabilir. Tabi doğru bir uyum yakaladıysanız.

Şu dönem borsada yatırımları olanları zorlayacak gibi görünüyor. Çok dikkatli olmak gereken zamanlar. Bazı durumlarda durmak beklemek daha iyi olabilir. Ve görüldü ki yeni yatırımcıların çoğunun bilgisi ve öğrenmek için bir çabası da yok. O yüzden de piyasa sert iniş çıkışlar da yapıyor. Ve muhtemelen de tabana doğru satan kişilerle yukarı giden hisselerin peşinden koşanlar aynı kişilerdir. Fırtınanın geçmesini beklemek en doğrusu olacaktır.

Önümüzdeki günlerde NATO ile ilişkilerimiz gündeme gelecek ABD ile biraz tatsız gibiyiz ama siyaset bu bir gecede her şey değişebilir. Her zaman yabancı sermayeye ihtiyaç duyan bir ülkeyiz. Bu yüzden her dönem dövize ihtiyacımız var. Neler olacağını göreceğiz ama şu andaki görünüm pek hoş değil tabi.

Daha uzlaşmacı davranılacağına inanıyorum. Kadınların enerjisi daha aktif olacaktır araya kadınlar girip enerjileriyle sert etkileri yumuşatabilir uzlaşmacı enerjileriyle gerginliği dağıtabilir. Durumlar biraz daha iyiye gidebilir enerjisi okunuyor. Önümüzdeki haftadan itibaren olabileceklere dair. Ayar bir kere bozuldu ama enerjiler önümüzdeki haftadan daha yumuşak olaylar olabilir etkisi veriyor.

Altında geçen haftadan bu yana çok fazla bir değişiklik olmadı. Çok dar bir alanda hareket ediyor. Orta vadeli düşüş trendi içerisinde. Enerjisel olarak da yakın dönem de düşüş devam hissi veriyor. Kısa vade için 1724 dolar da bir destek o kırıldığı zaman da 1680 dolar seviyelerine doğru bir geri çekiliş beklenebilir. Yukarı hareketin gerçekleşebilmesi için1760 dolar seviyelerinin geçilmesi lazım. Enerjisini de bir yukarı hareket kısa vade de okunmuyor.

Gümüşe baktığımız da altın biraz daha dirayetli durdu görünüyor. Gümüş de hala orta vade de yatak bir kanal içerisinde hareket ediyor durumda. Orda da kısa vade de enerjisi biraz düşüş veriyor. Orda da 24 dolar 82 cent desteği var o kırıldığı taktirde 23 dolar 86 cent güçlü bir destek olarak görünüyor. Orada hareketin güçlenmesi ve yeni katılımcıların gelmesi için 26 dolar 60 cent’in geçilmesi gerekir. Kısa dönem enerjisinde böyle bir hareket enerjisi okunmuyor.    

Dolar-TL ve onu da etkileyen gram altından bahsedecek olursak geçen hafta orta vadeli düşüş trendini kırmak için çabalıyordu. Merkez Bankası Başkanı’nın görevden alınmasıyla beraber bu gerçekleşmiş durumda. Artık dolar-TL’de bizim için 7.78 destek seviyesi. Bir yukarı hareket ancak yavaş yavaş beklenebilir. 8.48 enerjisi bir göründü ama çok dikkate alınacak gibi değildi. 8.50 seviyelerine doğru bir hareket enerjisi olabilir okunuyor. O seviyeler geçilirse bu sefer sert bir yukarı hareket olabilir enerjisi de görülüyor. O zaman da 9.35’ler enerjisi okunuyor. Kısa vadeyi konuşursak 7.78-8.10 arasında hareketlenme enerjisi var. Altında olsa da gram altın tarafında bir geri çekilmenin olmayacağı belki küçük ölçekli bir geri çekilme verebilir enerjisi var. O nedenle de şu sıralar altın tarafında bir şey yapmamakta büyük fayda var diyebilirim.

Euro-TL’de 9.17-9,70 arasında bir hareket enerjisi veriyor. Ancak 9.70’i geçilirse enerjisini okuduğumda 10.20 kuruş zirvesi veriyor.  

Bitcoin’e bakarsak da Elon Musk’ın Tesla’sının Bitcoin ile araba satışına başladığını duyurmasıyla bir iki bin dolar yukarı zıpladı. Genel durum yükseliş trendi içinde olduğu ama enerjisi geri çekilişe yönelik bir işaret veriyor. Güçlü yukarı gidişi, zayıflamış gibi. Bir süre aşağılarda kalabilir enerjisi var. Destek sevileri de 43 bin 500 dolar ile 48,00 dolar seviyelerinde hissediliyor. Buralarda biraz durabilir ve tekrar hareketlenebilir enerjisi okunuyor. 62 bin civarında zirvesi var. Oraları gördüğünde ancak geçen aylardaki gördüğümüz o sert hareketleri yapabilir.

Ethereum, Bitcoin’e göre biraz zayıf kaldı. 2 bin 24 zirve seviyesini test eder enerjisi verdi ama oraya doğru yönelmesine rağmen olmadı ve geri çekildi. Kısa vadeli desteklerimiz 1670 dolar ve 1480 dolarda. Dirençler ise 1758 dolar ve 1948 dolar enerjisi veriyor.

Bakır-Platin uzun vade de ve ana trendleri yukarı enerjisi veriyor. Bir dinlenme içerisindeler diyebiliriz. Platin 1224 doları geçmeden yeni pozisyon açmamakta fayda var. Beklemeli enerjisi hâkim. Bakır da 4 dolar 18 cent seviyesini geçtikten sonra ancak yeni alımlar gelebilir enerjisi veriyor.

Oynaklıklar borsaya yarıyor onların gelirleri artıyor, borsa kazanıyor. En çok hareketi dolar ve borsa da gördük. Önümüzdeki dönemde de enerjiler daha çok faizleri konuşacağımızı işaret ediyor. Daha politik daha ara bulucu olma enerjileri hissedeceğiz önümüzdeki günlerde. Türkiye’de konumu itibariyle ve enerjilerin etkileriyle arabuluculuk görevi üstlenebilir. Ve Türkiye’nin konumu sebebiyle bir şekilde öneminin belireceği günler geliyor enerjisi okunuyor. Bu da belki bazı açılardan çok sıkışmamıza bir tampon etkisi yapar. Bu dönemde biraz daha az üzülürüz belki. Mayıs ayının sonlarına kadar bize etki edecek sert savaşçı zorlayan ateş eden enerjiler etkisinde olacağız. Büyüyerek taşan, kavgacı, öfkeli, tozu dumana katan, göz gözü görmez ve yönünüzü bulamayacağınız, savaş meydanında gibi hissedeceğiniz, sıkan, geren, karasız bırakan ya da ölümüne harekete geçiren, mücadele verdiren enerjilerin etkisindeyiz. Kesip atmaların silip atmaların ya da idare etmek sabretmek zorunda bırakılmaların enerjisini içeren dönemdeyiz.  

 

 

 

Yorumlar