Kötüye Kullanım Bildir

Ana içeriğe atla

KRİPTO BORSALARINDA BU TEKNOLOJİYİ KULLANAN BAZI ŞİRKETLERİN KRİPTO PARALAR ÜZERİNDEN KREDİ VE FAİZ VERMEYE BAŞLAMALARI BÜYÜK TEHLİKE


 

Yarın itibariyle parayla ilgili güçlü ve güzel denilebilir enerjilerin etkisine gireceğiz. Özellikle değerli metaller borsa ile ilgilenenler için çok kıymetli bir enerji etkisi yaşayacağız. Bunu iyi değerlendirmenizi istediğim için anlatmak istedim. Bu enerjiler değer belirlemekle ilgili ve o değere sahip çıkmak onu korumak ve sizinle birlikte o paranın yol almasını sağlamakla ilgili etkileşimler almamızı sağlayacak. Değer belirleme konusunda bir aydınlanma etkisi yaşatacak. Ancak onun dışında yapmamız gereken şeyler olacak. 30 Kasım 2020’de etkisini almaya başladığımız enerjiler var. Bu enerjilerin etkisiyle bazı şeylerin ortaya çıkacağı ve ne yapılması gerektiği konusunda o dönem yazılarımda bahsettim. Bu konuya niye tekrar değiniyorum. Çünkü şu anda o dönem enerjilerinin tamamlanması söz konusu. O zaman başlayan süreç de olayların etkisiyle abartıya gidileceğini söylemiştim. Endekste 1300’lü rakamlardan 1582’leri, bahsettiğimiz abartılı durumları görmüştük. 13 Ocak tarihinde yine bir enerji kavuşumu oldu ve dedik ki trend döndü. Ne oldu borsa için ciddi yükseliş trendi vardı ve o gün itibariyle tepe noktasını görüp yatay bir kanala girip ve oradan da aşağıya geldi. Altında da o günden bugüne çok aşağıdayız. Altında birkaç gün önce bir değişiklik gerçekleşti. O da işte yarından itibaren açığa çıkacak enerjilerin etkisinin ayak sesleri diyebiliriz.

 

KASIM 2020’DE BAŞLAYAN DÖNEM TAMAMLANDI ŞİMDİ DEĞİŞİM ZAMANI 

Tabi şimdi esas bilmek istediğimize gelelim. İşte bu bahsettiğim dönemi iyi takip edenler için işte şimdi güzel dönem geliyor. Bu enerjiler çok hesap yapmayı gerektiriyor. Bu enerjilerin birçok açıdan etkileri var. Yine piyasanın bir döneminin enerjilerin etkisiyle sonuna geldik. Genel olarak bir dönüşten değil ikinci bir etaptan bahsetmek doğru olur. Yani Kasım’da başlayan dönem tamamlandı şimdi değişimler olacak. Pozisyonların değişimi. Geçen bu zamanı iyi yönetebilen olduysa güzel para kazanmış olabilir. Bu paranın bir miktarını cebe koyun diye çok söylemiştim.

 

BİR SANAYİ YATIRIMI BİR TARIM ARAZİSİ YA DA KONUT ALMAK İSTİYORSANIZ DOĞRU TARİHLERDEYİZ

Farklı şeyler de oluyor bu arada. Konut sektöründen de bahsetmek gerekiyor. Korunma kendini koruma altına alma dürtüsü de var. Güzel açılarda enerjiler var. Bu dönemde parasını koruyabilen veya güzel para kazanabilen insanlar oldu. Bu insanlar eğer bir sanayi yatırımı bir tarım arazisi almak istiyorsa çünkü enerjilerin bir bölümü tarımla alakala torakla ekmekle alakalı enerjiler. Ya da biraz kendimi garantiye alayım konuk alayım diyenler olabilir. Enerjileri okuduğumda bu konularda doğru yatırımların yapılabileceği tarihlerde olduğumuzu söyleyebilirim. Yeniden hesap yapıyoruz. Hisse senetlerinde doyuma gelinde. Ve yarın itibariyle tamamen etkisinde olacağımız enerjiler hesap kitap yapmamızı söylüyor. Bu enerjiler Türkiye ile de çok doğru noktalarda birleşiyor. Yani gitmesi izlemesi gereken yol enerjisiyle çok özel bir noktada ülkemizle kesişiyor enerjiler. Bu dönem için enerjiler bilgiye dayalı hareket etmemizi ve hesaba dayalı davranmamızı istiyor. Bunun uyarısı içerisindeyiz.    

 

ÖNÜMÜZDEKİ HAFTA GERÇEKLEŞECEK NATO TOPLANTISI PİYASALARDA ŞİMDİDEN BİR ENDİŞEYE NEDEN OLDU

Maliye Bakanlığı Hazine bakanlığı, bankacılıkla ilgili, parayı yönetenlerle ilgili ve aynı zamanda döviz ve altınla ilgili durumlar gündem gelebilecek. Pozitif etkiler olacak şöyle ki hiç beklemediğiniz bir yerden bu nasıl bir şans bana nasıl denk geldi diyebileceksiniz. Şöyle düşünün, şu an etkisi altında olduğumuz bir güç var ama o güç genel olarak olumsuz kötü bir etki almıyor. Ama şöyle durumlarda var ki önümüzdeki hafta NATO ile toplantı var oradan ne karar çıkacak bir yana piyasalarda şimdiden bir endişeye neden olduğu ortada. Yarından itibaren etki altına gireceğimiz enerjilerden Türkiye olumsuz bir etki almıyor enerjisi okunduğu için durumun iyi olduğunu çok kötü bir durumda olmadığımızı söyleyebilirim.  

 

İŞ KURMAK İSTEYENLER İÇİN DE GÜZEL BİR DÖNEM ASLINDA

Çifte kazanç dönemi de aynı zamanda. Yani bir yerden değil başka yerlerden de kazanç sağlayabilirsiniz. O fırsatları da kovalayın. O yüzden biraz önce tarım arazisi ya da konut dedim. Kendinizi güvende hissedeceğiniz yatırım araçlarından seçebilirsiniz. Tabi arazi alıyorsanız işletmelisiniz. İş kurmak isteyenler için de enerjileri okuyarak konuşuyorum yine güzel bir dönem aslında. Bu gireceğimiz enerjiler dönemiyle hizmet sektörü de gündemde olacak çok konuşulabilir. Bu konular da yeni açıklamalar yeni düzenlemeler gelebilir. Bu bahsettiğim süreçler tabi 15 ila 30 günü kapsayacak süreçler.  

 

PİYASALARA BAKARSAK…

Son günlerin en dikkat çeken konusu tabi ki kripto paralar…58 bin dolarları gören Bitcoin bir günde 45 bin dolarlara kadar gerileyebildi. 2 bin dolarların üzerini gören Ethereum 1.400 dolarlara kadar geriledi. Tabi inanılmaz bir hareketlilik. Ve daha önce konuşulan bir şey vardı ama kanıtlanamıyordu bu. Altının orta vadeli düşüş trendinde olmasından dolayı bir kısım yatırımcının Bitcoin’deki kazancı yakalayabilmek için o tarafa doğru kaydığı konuşuluyordu. Yazılıp çizildi. Bitcoin’in düşüşüyle altının yaptığı yükseliş örtüşüyor. Demek ki bir kısım yatırımcı Bitcoin’e gitmiş orada karlarını reelize ettikten sonra tekrar altına dönmüş durumdalar gibi görünüyor.

 

KRİPTO BORSALARI BU TEKNOLOJİYİ KULLANAN BAZI ŞİRKETLERİN KRİPTO PARALAR ÜZERİNDEN KREDİ VE FAİZ VERMEYE BAŞLAMALARI BÜYÜK TEHLİKE

Buradaki hareketliliğin süreceği çok açık. Kripto paralarla ilgili kripto borsaları bazı şirketler bu teknolojiyi kullanan şirketler kripto paralar üzerinden kredi vermeye ve kripto paralara faiz vermeye başlamışlar. Kredi büyük sıkıntıdır. İyi yönetilmezse büyük hasarlara yol açabilir. Akıllara şimdiden Amerika Birleşik Devletleri yüksek faizli mortgage krizini getiriyor. 2007-2008 küresel mali krizine katkıda bulunan, 2007 ile 2010 arasında meydana gelen çok uluslu bir mali krizdi hatırlarsanız. İki ya da beş tane kripto paranız var size o kripto paralarınızı alıp kredi açıyorlar. Siz de diyelim ki aldığınız kredi ile diyelim ki size iki üç tane Bitcoin veriyorlar siz onu bozuyorsunuz ondan sonra gelip diğer kripto paralarda alım yapıyorsunuz. Bunu yönetemediğinizde de batıyorsunuz. Nereye gider söylemek geçekten zor enerjisi sert hareket ve kayıplar da gösteriyor bu gibi sebeplerden çok dikkatli alım satım yapın derin. Biz de kendi kripto paramızı çıkaracağız hazırlıkları devam ediyor artık kripto paralar hayatımızda bu bir gerçek tabi. Arz sınırlı olduğu için fiyat hareketleri çok duyarlı. Geçmişten beri hala da açıklamalar var bununla ilgili, kripto paraların Bitcoin’in kara para aklama yöntemi olarak kullanıldığı için buna ciddi bir düzenleme gelecektir. Bitcoin’de yeni söylemler gelmedikçe çok sert hareketler olmaz enerjisi okunuyor. Tabi ser hareketler yapacaktır.

 

ALTINDA 1900 DOLAR VE 2074 DOLAR SEVİYELERİ GEÇİLDİĞİNDE ÇOK SERT HAREKETLER OLABİLİR

Altında kısa vade için konuşursak hala düşüş trendinde. Bu düşüş trendini kırmak için 1.900 dolarların üzerine çıkabilmesi lazım. Hareketin yeniden yukarı doğru ivmelenmesi ve yeni katılımcılarla beraber hızlı hareket etmesi 1.900 dolarların üzerine çıktıktan sonra gerçekleşebilecektir enerjisi okunuyor. Ondan sorası da enerjisini okuduğunda yıl içerisinde 2.300 dolarları görebilir üzerine geçebilir. Altının enerjisi bize 1600 dolarlara kadar bir geri çekilme görülebileceğini de veriyor. Ama o tamamlandığı zaman 2074 doları gördüğünde ve o seviyeyi hızla geçtikten sonra altında da sert bir yükseliş olacaktır. Altında eylül gibi güzel hareket yakalanabilir. Amam o zamana kadar 1900 doları geçince orada bir alım yapmakta fayda var. Orta ve uzun vade taşıyıcıları için tabi. Tabi uzun vade de enerjisini okuduğumda da 3-4 yıl sonra altının 3500 dolarları görebileceğini söyleyebilirim. Altın, gümüş ve diğer emtialar için de bir gözümüzün tabi Amerikan on yıllık faizlerinde ve dolar endeksinde olmak zorunda. Onların bire bir etkisi çok fazla. Orada yüzde 1,5 seviyesi çok önemli bir enerji yüklü. Bu enerji bize yüzde 1,5 seviyesi geçildiği taktirde tüm dünyada piyasalarda sıkıntı oluşabilir öngörüsünü veriyor. İşte bu nedenle de kazanılmış paranın bir kısmının hatta yarısının kenara konması hususu da burada bir kez daha hatırlatmak istiyorum bu gibi durumlarla oluşabilecek aksilikler için önemli. Para yönetimi gerçekten çok önemli. Yani beklenmedik risklerden para kazanabilir hale gelinmesi gerekiyor. Herkes perişan olduğu vakit kenarda olan paranızla müdahale edip kazanan olabilmelisiniz. Son dönem de belki de aranızdan ben bunu nasıl bu fiyata alabildim inanamıyorum diyenleriniz olmuştur.  

 

DOLAR-TL ENERJİSİ TEPKİSEL BİR HAREKET OLARAK OKUNUYOR

Dolar TL’de de bu hafta bir hareket var. Bu hareketin nedenlerine bakarsak; birincisi siyasi nedenleri var. Hükümetin gerekli gündemi oluşturamamış olması. İkincisi Amerikan faizlerinin yurt dışı faizlerinin yukarı gitmesi. Bizdeki dolar-TL’nin 6.95 seviyesine oturup oradan bir yukarı tepkisel hareket verecek olmasıydı. Üçüncüsü çok değişen bir şey olmadı. Faizleri arttırdım amam beklediğimiz sıcak para girişi olmadı yeterli düzeyde olmadı. Yani inanlar 7.00’nin altına düşecek dolar bozayım da mevduatlardan yararlanayım düşüncesine kaymadı.  Bir önceki yazımda da söylediğim gibi Maliye Bakanlığı, Hazine Bakanlığı bankalarla ilgili umarım güzel haberler gelir. Şu an enerjisi tepkisel bir hareket olarak okunuyor. 7.45’lere doğru da gidebilir enerjisi var ama yine 7.20 ve ardından 6.95’e doğru çekilebilir enerjisi var. Tabi NATO, Avrupa Birliği görüşmelerinde ve Amerika ile ilişkilerde beklenmedik iyi birtakım gelişmeler olabilirse işte o zaman daha farlı bir tablo oluşabilir.

 

BORSADA ANLAMSIZ HAREKETLER ENERJİSİ OKUNUYOR

Yabancılar hala çıkış içerisindeler. Trend değişimimi borsada daha net görebiliriz. Bir sıkıntı var ve geri çekilme yaşanacak enerjisi okuyorum. Bunun nedenlerinden biri yeni katılımcıların gelmemesi. Borsadaki fiyat hareketleri de genellikle daha sığ, halka açıklık oranı ve piyasa değeri daha düşük hisseler de sert hareketler oluyor. Borsada anlamsız hareketler enerjisi okunuyor. Sürekli kaybeden satışları artmayan şirketlerin yukarı gittiği gözlemleniyor. 1494 seviyesinde orta vadeli trend desteği seviyesi var. Oranın kırılması can sıkabilir. 1430’lara doru hareket edebilir enerjisi veriyor. 1582 seviyesine gitmesi gerek. 1507 seviyesinin üzerinde kalıcı olması çok önemli.

 

GÜMÜŞ 3 YIL İÇERİSİNDE 2011’DE GÖRDÜĞÜ 50 DOLAR SEVİYESİNE GELECEK ENERJİSİ OKUNUYOR

Gümüş’te 2011’de gördüğü 50 dolarlar seviyesine bir şekilde gidecektir enerjisi veriyor. O da altınla beraber uzun vadede 3 sene içerisinde o seviyelere doğru gidecektir. Orta vade de yatay bir band içerisinde gidiyor. 26.60 dolarla 30 dolar arasında. 30 dolar kırıldıktan sonra sert bir hareket yaşanabilir enerjisi okunuyor güçlü bir enerji bu. 35-40 dolarları görebileceği bir hareketten bahsediyorum. Bu sene enerjisine bakarak 30 doları geçebilir mi zor görünüyor. Elinde olanlar pozisyonlarını korusunlar derim. Oradaki stop loss seviyesi 26 dolar enerjisi veriyor. Gümüşün yatay gittiği dönem içerisinde altın hala düşüş trendini koruyor.

Sağlık ve bol kazançlar dilerim.  

Yorumlar