Kötüye Kullanım Bildir

Ana içeriğe atla

YATIRIMCILAR DÖNÜŞÜMÜN ETKİSİYLE GÖRÜNÜR HALE GELMEYE BAŞLAYAN DURUMLARA GÖRE YENİDEN POZİSYONLARINI DÜZENLEMEK DURUMUNDA KALACAKLAR


 

Dönüştüren enerjiler etkisindeyiz demiştik. Yani olayların rengi, dönüşümle, olayları aydınlatan enerjilerin gelmesiyle açığa çıkıyor. Şimdi yavaş yavaş görünmeye başlayan olaylar ocak sonu ve şubat ayında çok daha net herkes tarafından görünür hale gelebilecek. Piyasalardaki yatırımcılar da bu hafta itibariyle enerjilerin etkisiyle görünür hale gelmeye başlayan durumlara göre yeniden pozisyonlarını düzenlemek durumunda kalacaklar. Burada yeni yatırımcılar için özellikle bir uyarı niteliğinde bu enerjiler size deneyimli kişilerden ya da uzmanlardan danışmanlık alın diyor çünkü henüz görünmeye başlayan ve yeteri kadar aydınlanmadığı için net görünemeyen bu olaylar sizi büyük kayıplara götürebilir. Destek alın. Aksiyon almak ve pozisyon değiştirmek çok kolay olmaya bilir. Bu günlerin enerjilerinde takıntı veren bir durum da var. Yani insanlar hangi hisse senedine yatkınsa orada takılı kalabilirler. Pozisyon değiştirmekte karar veremeyecekleri için zorlanabilirler.

 

YELLEN’İN AÇIKLAMALARI ALTIN VE GÜMÜŞTE BİRAZ YUKARI HAREKET SAĞLADI

Borsaya giren 800 bin yeni yatırımcı olmuş. Ve bu durumun sadece bizde değil dünyada da böyle. Çin, Amerika, Güney Kore gibi birçok ülkede çok fazla yeni yatırımcı geldi ve ortak özellikleri de kısa vadeli, riskli yani çabuk para kazanma isteğinde olmaları. Bütün bunlar merkez bankalarının parasal genişleme de ısrarcı olması sonucu oldu. Gelişmiş ülkelerde ısrarla insanların cebine para konması bu duruma sebebiyet vermiş durumda. İnsanlar evlerinden işlerini yürütünce de bunlara daha fazla zaman ayırabiliyor oldular. Bütün dünyada risk iştahı yüksek. Önümüzdeki haftalarda teşvik paketinin boyutuyla ilgili görüşmeler başlayacak onların etkilerini de göreceğiz. Altında ve gümüşte de biraz yukarı hareketin olmasına neden Amerika’nın yeni Hazine Bakanı Yellen’in açıklamaları. Yellen, doların güçlü olması için bir şey yapmayacağız, piyasaya bırakacağız dedi. Bu da bir müddet daha doların zayıf olacağını, aşağıya gidiş olabileceğini gösteriyor. Yellen, 1930’lardaki politikalara benzeyen politikalar getireceğini söyledi. Ülkede yapılacak büyük kamu harcamalarıyla beraber hem piyasaya para verilecek hem de işsizliğin azaltılması yönünde bir harekete gidilecek görünüyor. Amerika son dönemde işsizliğin azaltılması yönünde bir gelişme kaydedemedi. Amerikan ekonomisi, belki seçimde etkiledi, bir duraklama dönemine girmiş gibi görünüyor. Yellen, 50 yıllık bonoların çıkarılabileceğini düşünüyor. Bir de gelir adaletsizliğinden söz etti. Bunun için vergi düzenlemesi gerek, çok kazanandan çok az kazanandan az almalı politikaları üzerinde durmak gerekir.

 

ASKERİ GÜÇLERLE HAREKET EDENLER AMERİKA’DA YENİDEN İKTİDARA GELDİLER

Biz de Türkiye olarak dikkatli olmalıyız. Çünkü artık askeri güçlerle hareket edenler Amerika’da yeniden iktidara geldiler. Ve kaldıkları yerden devam edeceklerdir. Ancak enerjiler diyor ki olacaklara halk da sessiz kalmayacaktır. Artık halkla olan iletişim eskisi kadar kolay olmayacak. O yüzden şubat ayı enerjileri bize her anlamda temkinli olunması dikkatli olunması gerektiği uyarısını yapıyor. Gelin şimdi beraber ocak ayının son günleri ve şubat ayı itibariyle etkisinde olacağımız enerjilerde gezinerek bu hafta ve devamında altın, gümüş, kripto paralar, bitcoin, borsa, hisse senetleri, dolar ve euro de neler olacağına bir göz atalım.   

 

ŞUBAT AYINDA DOLAYLI OLARAK ALTIN’DA BİR YÜKSELME GÖRÜLEBİLİR

Altında Yellen’in konuşmasından sonra bir yukarı hareket oldu. Güçleniyor mu güçlenmiyor mu onu bile tam veren bir hareket değil. Bunu bu haftadan sonra göreceğiz. 1900 dolar seviyesinin geçilmesinden sonra alımların biraz daha artacağını ve yeni oyuncuların da katılabileceğini hızlı hareketlerin olabileceğini okuduğum enerjilerden yola çıkarak düşünüyorum. Biz de nasıl insanlar enflasyona karşı kendilerini korumak için döviz alıyorlar yurt dışında da insanlar bu sebeple daha çok altın alıyorlar. Tabi bizde de altın alan çok var. Bu nedenle önümüzle günlerde bizde de enflasyon beklentileriyle beraber altın alanlarda bir artık olabilir. Döviz almayı tercih etmeyenler için gram altını kovalamak daha doğru bir teknik olabilir. Bazen enerjilerde altın vurgusu olduğu için de yükselebiliyor. Şimdi piyasaların durumu yani dış etkenler sebebiyle yani dolaylı olarak altının yükselebileceği ve yatırımcıların dikkatinin altına kayabileceği yönünde bir enerji okuyorum. Bu da şubat itibariyle altın da bir hareketlilik olabilir enerjisi veriyor.

 

KRİPTO PARALARDAKİ OYUNCULAR ALTIN VE GÜMÜŞ’E DOĞRU KAYABİLİR

Dünyada kripto paralar, son bir iki aydır sanki altına rakip, altının alternatifi gibi algılanıyor görünümü var. Son bir aydır Bitcoin’de yaşanan oynaklık herkesi buraya doğru çekmiş durumda. Fakat diğer tarafta da kripto paraların kurallar içerisinde hareket etmesi için merkez bankası başkanlarını ortak görüşleri oluştu. Eğer bu kripto paralar üzerindeki merkez bankalarının ve devletlerin baskıları giderek artarsa ki enerjisel olarak böyle bir güçlü olasılık enerjisi var. Bu durum sezildiğinde de ardında oradaki oyuncuların altına ve gümüşe doğru kayabilir enerjisini okutuyor bana enerjiler. Tabi çok sert hareket ettiği için kripto paralar üzerinde bir baskı oluşturulmaya çalışılıyor. Gelecek önlemlerin ne olacağını yakından takip etmek lazım. Ay sonunda varlık göstermeye başlayacak enerjiler Bitcoin üzerinde sıkıntı yaratabilir enerjisi yüklü. Bu daha önceden konuşmuştum. Şubat ayının ilk haftasına girdiğimizde olayı gören ve hızlı hareket edebilen kişiler güzel para elde edebilirler enerjisi var.  

 

GÜMÜŞ’DE POZİSYONUNUZU KORUYUN

Gümüşün uzun bir süredir orta vadede getirisinin altından daha iyi olabileceğini söylüyorum. Şu anda hala yatay band içerisinde hareket ediyor. 26 dolar 40 cent üzerinde kalınca yeni katılımcıların girmesi gerekiyor. Şu anda ellerinde olanların hiçbir şey yapmadan izlemesi gerekiyor. Daha net olarak güçlenebildiğini söylemek için biraz erken. Bu haftaki hareketleri bugün ve yarın da aynı şekilde devam ederse yavaş yavaş güçleniyor diyebiliriz. 26 dolar 40 cent’te kalıcı olduğu zaman orta vadede 30-35 dolar hedeflerini görmek lazım. Yani gümüşü şu an yakından takip etmek lazım.

 

BU DÖNEMDE ELİNİZDE KALACAK HİSSENİN HANGİSİ OLACAĞINI İYİ SEÇİN

Borsa ile ilgili ve Bitcoin’in hareketleriyle ilgili sorunlara sebebiyet verecek enerjiler geliyor. Bizim borsamız bu tarz enerjilerden etki altığında sert geçiyor bunu da söylemeliyim. Elinizde kalacak malın ne olacağına dikkat edin. Yani bu dönemde elde mal tutmak zor ama düşüş esnasında elinizde kalacak malın ne olacağına dikkat edin o hissenin hangisi olacağını iyi seçin. En iyi yerlerden alıp en iyi yerlerden satmayı hedefliyoruz yani minimum hata yapmaya dikkat edelim. Bu dönemde Borsa’da kolaylıkla satabileceğiniz hisselere girin enerjisi okunuyor.

 

2 MİLYON YATIRIMCININ YÜZDE 70’İNDEN FAZLASI 20-30 YAŞ ARASI YATIRIMCI

Kripto paralarda evet insanlar andrenalin hissederek çok eğleniyor olabilir ama gerçek sorun olduğu zaman gerçekten güvenilecek yer doğru adım atılacak yer altındır gümüştür bunu da unutmayalım. Bu arada çok kredi kullanıldı evler alındı bakalım o ödemelerde ne gibi sıkıntılar görülecek. 800 bin tane ile beraber 2 milyon yatırımcıları ve özellikle yeni gelen yatırımcıların yüzde 70’i 20-30 yaş arası bir gurubu teşkil ediyor bu yatırımcılar bilançolar ne geliyor bakmadan bilmeden birçoğu yatırım yapıyor bu da çok ürkütücü bir tablo çıkarıyor ortaya. Herhalde düşe kalka kaybederek öğrenecekler.   

 

DOLAR-EURO

Yeni döviz alacaklar için Euro tarafında hareket etmelerini önerebilir enerjiler okunuyor. Dolar boşta bırakılacak ve biraz aşağı enerjide görülüyor.

 

Sağlıklı ve bol kazançlı günler dilerim...

Yorumlar