Kötüye Kullanım Bildir

Ana içeriğe atla

ENERJİLERİN ETKİSİYLE YENİ DÜNYA DÜZENİNDE ARTIK PEK ÇOK ŞEY HALKIN ELİNDE OLACAK


 Borsa rekorlara doğru gidiyor; pazar günü yaşanan karışıklıklar WhatsApp olayı derken çok zorlu bir haftaya girdik. Yenilikler ve yeni düzenlemeler getiren enerjiler büyük yönetim gücü ile birleşerek geliyor. Bundan yöneticilerden iş dünyasının etkileneceğini söylemiştim. Şirket yöneticilerinden, konumunda olanlardan dünya liderlerine uzanan bir zorlanma olacak. Liderler ve yöneticiler değişmek dönüşmek zorunda kalacakları enerjilerin güçlü etkileri altında olacaklar. 21 Aralık 2020’den bu yana Yeni Dünya Düzeni devrede ve artık yöneticiler de değişmek zorunda kalacaklar. Ve belki de kilit cümle olarak pek çok şey halkın elinde artık diyebiliriz.  


BU YILDA BİR ŞEKİLDE COVİD-19 İLE BERABERİZ

Enerjilerin etkilerinin değerlendirmesine Amerika’dan başlarsak işler değişiyor. İstihdamdaki artış yani işsizlikteki azalma Amerika’da bir yavaşlama gösteriyor. Bir noktadan ileriye gidemiyorlar. Enerjiler müsaade etmiyor. İnsanlar iş bulamadıkları için yeni gelecek olan demokratlarda tekrar yardım paketlerini arttıracaklarını söylediler. Bu bahsedilen 2 bin dolarlık yardımın ve daha fazlasının yolda olduğunu söylüyorlar. Covid-19’da da 100 milyona doğru gidiliyor ve dünya nüfusundan da yaklaşık 2 milyon insanı kaybettik. Burada yine söyleyelim önlemler aşı derken bu yılda bir şekilde Covid-19 ile beraberiz. Aşı ile de her geçen gün daha çok insanın aşılandığına dair bilgiler var ama aşının asıl etkisi önümüzdeki yıl tam olarak gerçekleşmiş olacak. Ona da hazır olmalıyız diye düşünüyorum. Yani bu yıl da temmuz ayına ve sonrasına da yayılan bir döneme damga vurabilir tedbiri elden bırakmamalıyız.


PİYASALAR SADECE OLUMSUZU GÇÖRMÜYOR AMA GÖRMEK ZORUNDA KALACAKLAR

Hızlı gelişmeler oluyor. Piyasalar iyimserlik havasında diyordum biliyorsunuz şu anda da negatifi görmüyorlar sadece olumluyu satın alıyorlar. Ama görmek zorunda kalacaklar. Enerjilerden artık görülme zamanın geldiği okunuyor. Gelecek olayları pek çok kişi, işin uzmanları zaten tahmin edebiliyor, ön görebiliyor. Ama gerçekten ne zaman olabileceği konusunda ise bize enerji okumaları yol gösteriyor. Enerjiler bize, görünmezlik halinde olan ya da görmezden gelinen bazı şeylerin artık görünür hale geleceği ve yeni düzenlemelere gidileceğini yansıtıyor. 2019-2020’deki zorlanmaları yaşatan enerjiler maalesef yeniden aynı etkileri yaratacak. Enerjiler çok yüksek çok sert. Ani hareketler olabilir. Bu haftadan başlayan 15 gün ve 21 güne kadarlık sürecin çok zor geçeceğini bu gücün etkisinde ağır sonuçlar olabileceğini gösteriyor bize. Eğer bilinçli hareket ediyorsak zaten pek bir sorun yok. Ama bu enerjiler dürtüsellik veriyor. Yani ani beklenmedik durum enerjisi oluşuyor. Birden bir şey yapılıyor Amerika’daki olaylar gibi ki devamının geleceği de aşikar. Trump attığı bir tweet’de “Daha yeni başlıyoruz”dedi. Amerika’nın durumu enerjilerin etkisiyle çok karışık. Bir yıllık süreçte bakarsak da Amerika’nın başına gelecek kötü olayların daha da tırmanacağını gösteriyor. Yakın zamana baktığımızda da bu hafta içinde görebiliriz o tırmanışları.


HALKINI DÜŞÜNEN HALKLA BERABER OLAN YÖNETİCİLER TARİH SAHNESİNDE YER ALACAKLAR VE SEVİLECEKLER

Para nereye gideceğini bilmiyor enerjisi okunuyor. Buradan hareketle Bitcoin’e bakarsak nerden nereye geldi. Piyasaya yoğun para veriliyor. Tüm dünyayı 2020 de etkileyen bazı enerjiler bu yıl itibariyle de etkisini iş dünyası, yönetim ve yöneticiler, liderler üzerinde çok zorlayıcı bir şekilde sürdürmeye devam edecekler. Bunun nedeni düzen değişiyor ve insanları halkı düşünen yöneticiler ve yönetimler gerekiyor. İşte bu bahsettiğim enerjiler de buna zorluyor. Değişmeleri gerekiyor değişemezler gidecekler. “Ben” demek bitti. “Biz” olma dönemi. Enerjiler bu yöne gidilmesi gerektiğinin açıkça gösteriyor. Halkını düşünen halkla beraber olan yöneticiler tarih sahnesinde yer alacaklar ve sevilecekler. Enerjiler de yollarını açacaklar.


BİLMEYENİN KORKMASI GEREKEN BİR DÖNEMDEYİZ

Dijital paralar herkesin çok ilgisini çekmeye başladı. Oralarda da önümüzdeki günlerde sıkıntıları görmeye başlayacağız hatta ilk sinyalleri aldık bile. Ocak-şubat aylarını hep söylüyorum iyi takip edin. Ve özellikle şubat ayı durumlarıyla ilgili belirleyici bir enerji yüklü. Enerjisel olarak çok fazla mağduriyetler görülebilir uyarısı var. Parayı nereye koyuyorsunuz geri alabilecek misiniz lütfen dikkatli olun. İşlem yapılan platformlarla ilgili mevzuat geliştirilmesi gerekiyor enerjisi var. Bilmeyenin korkması gereken bir dönemdeyiz enerjisel olarak. Biraz korkmak da gerekiyor; yanlış, dürtüsel değil de bilinçle davranabilmek için.


ALTINI VE BİTCOİN’İ NE ETKİLEDİ

Altından bahsedersek, altın da son günlerde Bitcoin ile paralel hareketler yapıyor. Demokratların gelmesiyle beraber piyasada güven enerjisi hâkim oldu. Bu da risklerin azaldığını gören yatırımcıları harekete geçirdi ve kısa vadeli de olsa bir kar realizasyonu yaptıklarını düşünebiliriz. Amerikan 10 yıllık faizlerinin yukarı gitmesi bu her iki piyasayı da bir miktar etkilemiş görünüyor.


CARİ AÇIĞIN KAPANABİLMESİ İÇİN KENDİ DOĞAL KAYNAKLARIMIZI ÇIKARMAMIZ ŞART

Cari açık rakamları açıklandı kasım aylık 4 milyar geldi yıllık da 38 milyar dolar civarında. Biz de cari açığın sebebi dış ticaret açığından çok altın ve enerjiden yaptığımız ithalat olarak görülüyor. Bu sene altın üretiminde 42 tonluk bir rekor olduğu açıklandı ve önümüzdeki yıllarda devam edeceği söylendi. Türkiye’de 2000 yılından beri çıkartılabilen altını doğru biliyorsam galiba 18 firma çıkarabiliyor. Açıklamalara bakıyorum yirmiye yakın projenin hayata geçirileceği söyleniyor. TMSF’nin elinde de 200’e yakın açılacak yer varmış. Enerjiler bakımından söylersek de doğalgazla ilgili yeni haberler gelecek. Türkiye’nin ortaklıkları üzerinde etkili olan enerjiler de özellikle doğal kaynaklarımız, madenler konusunda yeni gelişmeler görülebileceği yeni düzenlemelerin geleceği yönünde. Yani cari açığı kapatabilmemiz için kendi doğal kaynaklarımızı çıkarmamız şart.   


TURİZM SEKTÖRÜNÜ BU YAZ HAREKETLENDİRECEK ENERJİLER OLABİLİR

Son olarak turizmden bahsetmek istiyorum. Enerjisi düşük görünse de bir darbe daha alacak durumu olmayan turizm sektörünü bu yaz hareketlendirecek enerjiler olabilir. Özellikle mayıs ayı itibariyle enerjisi yükseliyor ve ferahlama görülebilir. Bu yaz ne yapıp edip 30 – 40 bin turisti ülkemizi çekmeliyiz. Yoksa sektörü toparlamak çok zor olacak.

Yorumlar