Kötüye Kullanım Bildir

Ana içeriğe atla

ENERJİLERDEN NEREDE ÇOK PARA KAZANIRSAN O PARAYI CEBİNE KOY UYARISI VAR


Piyasalarda bir korkusuzluk var. Risk isteği yüksek, kazanca odaklanmış bir durum görülüyor. Her ne kadar değerli madenlerde ve diğer emtialarda bir geri çekilme olsa da piyasada hissedilen enerjiler risk arzusunun sona ermediğini hissettiriyor. Tabi bugün yarın Amerika’nın açıklaması beklenen teşvik paketi var. Onun büyüklüğünün ne kadar olacağı önemli. Bu korkusuzluğa karşın olur da Amerika bu teşvik sürecinden vazgeçerse o zaman piyasalar ilginç bir hal alabilir.  

 

PİYASALARDAKİ İYİMSER HALE NELER ETKEN

Evet şimdi biraz enerjilerde gezinelim. Açığa çıkan en yeni enerjiler aslında kötülükle, görünmeyen şeylerle ilgili. Diğer yandan da bu enerjilerin varlığı bir nevi temizlik de demektir. Algımızı bu anlamda harekete geçirecek durum ve olaylar oluşabilir. Böyle şeyler duyabiliriz. Para ile gündemi iyi tutup arka planda formüller üretip çözümler üretiliyor biz henüz görmüyoruz da diyebilirim. Konu başlıkları üzerinden gidersek hangi konular üzerinde filtreleme algısı var: Aşının virüse karşı etkili olacağı, mutasyonun insanları etkilemeyeceği var sayılıyor ya da etkilese bile geçen seferki gibi olmayacağı düşünülüyor. Önümüzdeki aylarda ekonomilerin büyüyeceği her şeyin uzun sürmeden toparlayacağı çok iyi olacağı varsayılıyor. Buna göre de fiyatlamalar yapılıyor enerjisi yaygın halde. Piyasanın geneline yayılmış iyimser hal bu.

 

ÜLKERİN VE TOPLUMLARIN ÜZERİNDE ATEŞ ENERJİSİ DE VAR BENZİN ENERJİSİ DE

Yeni oluşan enerjilerin yaklaşık bir ay süreyle etkisinde olacağız. İlk iki haftası yükselerek etki edecek. Son günlerde de vurguladığım liderlerle, siyasetle, iş dünyası ve yöneticilerle ilgili enerjiler bunlar. Bir durumu oluşturmak için alet edebileceği en etkili durumu tetikleyerek ve olayları alevlendirerek etki eden enerjiler bunlar. Toplumsal hareketleri ateşleyerek liderlere nasıl etki etti Amerika’da yaşanan ve devamı gelebilecek olaylarla bu enerjilerin neler yapabileceğini hep birlikte gördük. Bu durumda ateşe dökülen benzin vazifesini de her şeyi abartılı hissettiren ve tepkisel dürtüsel ani hareketler yaptıran enerjiler görüyor. İşte onlarda devreye girince olaylar büyüyor ve abartılı yaşanıyor. Bunlar para piyasalarını da etkisi altına alıyor haliyle. Bu da ne doğuruyor? İnsanların yanlış yapabileceği dönemleri doğuruyor.

 

AVRUPA BİRLİĞİ BİZİ GÖZARDI EDEMİYOR

Daha önce Türkiye’nin ikili ilişkileri devrede olacak enerjisinden bahsetmiştim. Gördüğünüz gibi Avrupa Birliği ile görüşmeler başladı. Yunanistan ile görüşeceğiz. Avrupa Birliği’nden gelecekler. Bizi göz ardı etmek istemiyor gibiler. Bir yandan da Türkiye’nin ekonomik ve ticari alanlardaki yargısal bazı reformları yapmasını istiyorlar. Bu görüşmelerin nasıl gelişeceği ve piyasalara nasıl yansıyacağını hep birlikte göreceğiz. Amerika’da dolar hareketleri, on yıllık faizlerindeki yükselişinin ne şekilde gelişeceği, bütün piyasalar için önemli olacak.

 

AMERİKA TEŞVİK PAKETİNİ AÇIKLAYINCA PİYASALARDA NE OLUR

Peki, Amerika’nın teşvik paketini açıklamasından sonra ne olabilir? 1 Trilyonun üzerinde olması bekleniyor. Enerjiler piyasalarda önce, beklentinin bitmesiyle bir yukarı hareket olabileceğini, sonrasında da bir aşağı hareket görülebileceğini işaret ediyorlar.  Eğer bu açıklama 1 Trilyon sınırında olursa biraz hayal kırıklığı olur ve piyasalar ilk yükselişi yapmadan da aşağı doğru bir tepki verebilir. Borsa, emtialar ve kıymetli madenler de bu durum görülebilir.

 

20 OCAK İTİBARİYLE ŞUBAT AYI BOYUNCA ÇOK TEHLİKELİ ZAMANLAR OLACAK

Bu yılın sorunu borç olacak. Önümüzdeki altı ay önemli. Piyasalar ne zaman çok kazandırıyorsa mutlaka verdiğini geri alıyor. O zaman nerde çok fazla kar ederseniz o parayı cebinize koyacaksınız.  En iyi para cepteki para lafını da unutmamak lazım.  Ve 20 Ocak itibariyle şubat ayı boyunca çok tehlikeli zamanlar olacak. Dikkatli adım atmak lazım. Korku bazen motivasyon yaratır bilinçli tutar. 10 liraya aldınız şansa elinizde tutabildiniz 30 lira oldu piyasada 300 lira olmasını beklemeli misiniz işte burası önemli, iyi düşünmek lazım. Slogan, önce kaybetme. Hele kazandıysan hiç kaybetme. Çünkü mutlaka yeni fırsatlar çıkacaktır.

 

TÜRKİYE ÖNEMLİ ANLAŞMALAR YAPABİLİR ENERJİSİ OKUNUYOR

Enerjiler Türkiye için yeni, güçlü anlaşmalar da yapılacağı yönünde. Belki bizim bilip göremeyeceğimiz ama önemli olan anlaşmalar da yapılabilir enerjisi okunuyor. Geçtiğimiz hafta sonu parayı yönetenler birtakım planlar yapacaktır demiştim. Enerjiler bu toplantıların yapıldığı hissini taşıyor. Bir yeni etap konuşuldu enerjisi alıyorum. Pek çok bilinmeyenin ortaya çıkabileceğini de enerjiler de okuyorum. Bunlar halkın hoşuna gitmeyecek türde bilinmeyenler olabilir. Bu tarz durumlar dünyanın birçok yerinden duyulacaktır. Görünenin arkasında para yönetimsel olarak el değiştiriyor enerjisi okunuyor. Bu bilinmeyenlerin bazıları ortaya dökülürken halk isyan edecek. Bu ayın geri kalan günleri bu enerjilerin doğuracağı olaylara gebe diyebilirim. Ocak ortasından mart sonuna kadar enerjiler piyasalarda yüz güldürmeyebilir keyifsiz bir enerji veriyor olacak.

 

Bol kazançlı ve o kazancı cebinize koyabileceğiniz günler dilerim. 

Yorumlar