Kötüye Kullanım Bildir

Ana içeriğe atla

EKONOMİDE BİR DÖNEMİN KAPANIP YENİ BİR DÖNEMİN AÇILMA AYINDA VE IŞIĞIN BU DÖNÜŞÜM ANLARINI EN İYİ AYDINLATACAĞI ZAMANDAYIZ


 

Bu ayın ekonomiyi kapsayan olayları aydınlatacağı bir haftadayız. Aslında hep bahsettiğim görünür hale gelecek olaylar dediğim günlerin en önemli haftasındayız. Yani diğer bir ifadeyle bu ay bir dönemin kapanıp yeni bir dönemin açılma ayında ve ışığın bu dönüşüm anlarını en iyi aydınlatacağı zamandayız. Biliyorsunuz Amerika'da devir teslim günü geldi. Ve Biden hükümeti 1,9 trilyon dolarlık teşvik paketini açıkladı. 1 trilyon dolar çalışanlara, 500 milyarı şirketlere, 400 milyarı da salgınla ilgili harcama olarak düşünülüyor. Böylece piyasaya yine bir para girişi olacak. Dolayısıyla piyasalarda meydana gelebilecek geri çekilmelerin hızını azaltacak bir etki yapacaktır. Tabi diğer taraftan da bu para bolluğu gıda fiyatlarını arttırıyor. Bu durumda değerli madenler nikel, çinko, bakır gibi dünya borsalarında son beş altı yılın zirvesinde işlem görebiliyor. Para bolluğu iyi güzel de bunun kısacası yan etkileri de var. Bu artışlar yine kısır döngü gibi yine karşımıza enflasyon olarak gelecek.

 

ÇİN’DEN SONRA BİR DE BİZ ARTI BÜYÜME İLE KAPATACAĞIZ YILI ÖYLE GÖRÜLÜYOR

Enflasyon 2021 yılı boyunca daha dikkatli olmamız gereken noktalarda olacak ve bizi zorlamaya devam edecek. Yurt dışından gelen bir fiyat şoku var şu anda. Enerjiler de bize bu para bolluğunun devam edeceğini ve enflasyonun da kolay düşmeyeceğini işaret ediyor. Bu yıl bu duruma hazırlıklı olmalıyız. Çin salgına ilk giren ve ilk çıkan ülke oldu. Bu arada diğer ülkeler üretimi durdururken Çin devam etti. Çin üretime devam ettiği sürece değerli madenler, demir, çelik, kömür fiyatları ve benzeri hepsi yukarıda kalmaya devam ediyor. Çin çalışıp büyümeye devam ediyor ama maalesef bunun piyasalara enflasyon yönünde yansıması oluyor. Önümüzdeki döneme yansımalarını göreceğiz. Çin’den sonra bir de biz artı büyüme ile kapatacağız yılı öyle görünüyor. Geçtiğimiz nisan, mayıs, haziran döneminde çok büyük bir borçlanma yapıldı. Onun etkisi ile biz de yılı büyüme ile kapatacağız yüksek ihtimal. Bu arada enerjilerde önümüzdeki günler için olayların da büyümeye devam edeceğini anlatıyor.

 

AÇILIRSAK SALGINDA BÜYÜME RAKAMLARI GÖRÜLEBİLİR BU DA BAŞKA SORUNLARI BERABERİNDE GETİREBİLİR

Kapalılık durumumuz bu ay devam ederse daha iyi olur enerjisi okunuyor. Bunu neden söylüyorum çünkü şu an var olan ve önümüzdeki günlerde açığa çıkacak enerjiler olayları büyütmek abartılı yaşatmak üzerine olacağı için eğer açılırsak muhtemelen salgında da büyüme rakamları görebiliriz. Tabi bu da başka sorunları beraberinde getirir. Bu haftaya bakarsak da bu hafta sorunları görme haftası. Geçen hafta başladı çarşamba günü. Ama tam da algılanamamıştı. Bazı şeyler değişiyor gerçekten ve bu hafta piyasalarda da bu durum daha net görülecektir.

 

SORUNLU TARİHLER; 2, 3, 7, 14, 15 ŞUBAT OLABİLİR

Bitcoin ve kripto paralar piyasasında da Biden hükümetiyle birlikte bir düzenleme beklendiğinin ve bunun enerjisinin de yoğun olduğunu ifade etmiştim. Enerjilerden, bu alanlarda düzenlemeler, hukuki bir alt yapı oluşturulabileceği okunuyor. Bu durum kısa vadede düşüş olabilir ve sonra orta vade de devam edebilir enerjisi veriyor. 2, 3, 7, 14, 15 Şubat bu alanda önemli daha doğrusu sorunlu görünen tarihler. Bir daha hatırlatmak da fayda var diye düşünüyorum. Kayıp, kaçak belki vefatla, insanlar şifrelerini unutabiliyor. Bu şekilde kaybolan ya da ulaşılamayan hesapların oranları yüzde 20’ye ulaşmış. Bu da ciddi bir paranın buharlaşmış kayıp olmuş olduğunu gösteriyor. Yani bu gidişle bitcoin’in çoğu önümüzdeki yıllarda böyle kaybolup gidecek bir düzenleme getirilmezse. Bitcoin’ler ya kripto borsası gibi düzenli bir yer de tutulmalı. Mutlaka bir düzenleme getirilmeli. Bu durum fiyatların yukarı gitmesine de bir etken oluşturabilir.

 

PİYASALARI SARSICI, ENDİŞELENDİRİCİ SÖYLEMLERİN AÇIĞA VURULMAMASI GEREKEN BİR DÖNEMDEYİZ

Paranın yönetimiyle ilgili bir belirsizlik enerjisi var. Faizlerin yukarı gitmesinden rahatsız olan iş dünyasından bir kesim olabilir enerjisi okunuyor. Geçen iyi değerlendiremediğimiz yılların etkisiyle de yaşadığımız bu günler önümüzdeki bir iki yılda enerjisel olarak da ancak düzelebileceğimizi sezinletiyor. Yani faizleri yükseltip bir ayda enflasyonun düşmesini her şeyin normalleşmesini bekleyemeyiz. Yapılan düzenlemelerin etkisi ancak bir altı ay sonra belki yılı bulduğunda etki edecektir. Bunu bir de ne sağlar, tabi piyasaları sarsıcı, endişelendirici söylemlerin açığa vurulmaması sağlar. Enerjilerde kapalı kapılar ardında kalması gereken bazı söylemler olduğunu vurguluyor. Bu arada enerjiler düzlene kadar kemer sıkma politikası gerekli diyor. İşsizlik artabilir işler durma noktasına gelebilecek ama buradan çıkabilmek için hep birlikte gayret edip sabırlı olmalı ve duruma sahip çıkmalıyız. Evet bu süreçten geçerken kayıplarımız olabilecek ama bu kayıplar bir süre sonra enerjilerin de yardımıyla geri alınabilecek.

 

PİYASALARDA BU HAFTA ŞEKİL DEĞİŞİKLİĞİ OLACAĞI ENERJİSİ GÜÇLENİYOR

Ocak ayı için önce olumluluk sonra abartıların yaşandığı günler olacak demiştim. Şimdi bu hafta itibariyle o abartıların bittiği bir döneme giriyoruz. Ayın 18’ine kadar yaşayacağız demiştim hatırlarsanız. Gökyüzünde bize etkisi güçlü olan sıkışmış bir enerji var. Bu da piyasalar açısından yatırımcıların özellikle de geçtiğimiz yıl itibariyle artan yeni yatırımcının aksiyonda olmasına mâni bir durum oluşabilir demek. Var olan enerjiler şu dönemde artık para kazanmaya çok olanak vermiyor. Yani bu dönem enerjileri bugüne kadar kazanılanı korumak gerektiğini anlatıyor. Borsa bu haftaya abartı enerjisi ile başladı ama parasal sorunlar enerjisi olduğu için mücadele gerektiren bir süreç başlıyor demek. Piyasalarda bu hafta şekil değişikliği olacağı enerjisi güçleniyor.

 

DEVLET BÜTÇEYİ ÇOK İYİ YÖNETMELİ ÇÜNKÜ YABANCI YATIRIMCIYA İHTİYACIMIZ VAR

İki ay öncesinde yeni reformlardan bahsedildi. Şimdi bu reformların bütçe içinde gelir gider dengesinde nasıl kullanıldığı önemli olacak. Harcamaların azaltılıp tasarruf edildiğini göstermek gerekiyor. Bütçenin nasıl kullanıldığı konusunda bazı olumlu gelişmeler olması gerekiyor. Enerjilerde bu yönde ve gerginlikler olsa da yapılabilirliğini veriyor.  Bütün bunlar uzun vadeli kalıcı yabancı yatırımların gelmesi için de aslında. Bunu nasıl sağlarız, işte bu politikaları çok iyi yöneterek. Çünkü yabancı yatırımcı bütçe yönetimine bakıp gelecektir. Bu konularda 30 Ocak – 21 Şubat arası canımızın sıkılacağı bir süreçten geçeceğiz enerjisi var. Bunu önceki yazılarımda da söylemiştim. Bu hafta yöneticilerin de zor karar verebileceği enerjilerle yüklü bir hafta geçireceğiz.

 

ENERJİSEL OLARAK ARTIK İYİ İKİLİ İLİŞKİLER KURABİLEN ORTAKLI OLABİLEN ÜLKELERDEN BİRİ HALİNE DÖNEBİLECEĞİZ

Avrupa Birliği ve Almanya ile ilişkiler için Almanya’dan yöneticiler gelecek. Almanya Avrupa’nın hatta dünyanın en zengin ülkelerinden, ilklerinden biri. Her sene bütçesinde fazla veren birkaç ülkeden biri. Bu tarz ilişkilerin gözden geçirilmesi çok önemli. Çünkü şu anda baktığımızda İngiltere ve Almanya’dan bize yabancı yatırımcı gelme olasılığı çok yüksek. İnşallah bu görüşmelerden olumlu sonuçlar alırız. Onlar istek ve beklentileriyle bizde görmek istedikleriyle, yaptırım uygulasa da biz de bazı durumlar karşısında tereddüt rahatsızlık hissetsek de bu görüşmeleri olumluya çevirmeliyiz enerjisi okunuyor. Geçmiş yıllarda ikili ilişkiler, üzerimizde olumlu enerjiler gezinmediği için iyi sonuçlanmadı. Ama şimdi o enerjiler üzerimizden kalktı ve iyi ilişkiler anlaşmalar imzalayabiliriz enerjisi var.

 

BU YIL TÜRKİYE İÇİN AVRUPA BİRLİĞİ VE AMERİKA İLE İLİŞKİLERİMİZ, YURT DIŞINDAN UZUN VADELİ YATIRIMCILARIN GELMESİ VE TURİZM İLE DÖVİZ GİRDİSİ GERÇEKLEŞMESİ ÇOK ÖNEM TAŞIYOR

Enflasyon, işsizlik, dış ticaret ve bütçe açığı bizim yıllardır problemimiz. Bunların iyileştirilebilmesi için yatırım eksiğimizin giderilebilmesi önem taşıyor. Ve tabi toplumca devletin uyguladığı düzenlemelere destek vermeye çalışarak sabırlı olmamız, birlik olarak mücadele etmemiz lazım. Avrupa Birliği, Amerika ve yurt dışı yatırımcılarla ilgili tüm bu ilişkilerimizin iyi gitmesi bu yıl için çok önemli bir durum. Yeri geldiğinde otorite yeri geldiğinde iş birlikçi olmalıyız. Dostlarımızın sayısını arttırmamız lazım. Yurt dışından yurt içine para girişlerini sağlamamız lazım ve bu anlamda turizm de çok önemli. Onu da unutmamız lazım. Bu sene turizmden gelecek para da çok önemli. Turizmcilere de çok iş düşüyor. Onların da çok çalışarak yurt dışından rezervasyonlar alması turist girişi sağlaması çok çok önemli ülkemiz için. Faizleri yukarda tutabilmek için bu döviz girişine ihtiyacımız var. Böylece enflasyonu daha rahat kontrol edebilmemiz için bu para girişine ihtiyacımız var. Çünkü Avrupa’ya ihracatımız yavaş ilerliyor. Salgından ötürü Avrupa da henüz toparlanamadı. Problem de buradan kaynaklanıyor. Kazancınızı önümüzdeki bir ay içinde dikkatle koruyun uyarısını da yaparak sağlık ve başarı dolu günler diliyorum.

 

Yorumlar