Kötüye Kullanım Bildir

Ana içeriğe atla

BİTCOİN’İ ETKİLEYEN ENERJİLER TÜM KRİPTO SİSTEMİ, BLOKZİNCİR TEKNOLOJİSİNİ DE BÜYÜTÜYOR


 Kripto Bitcoin 2009 yılında hayata başladı. Ve gerçek anlamda kurulma enerjisini okuduğumda özgürleşmek isteğiyle kurulmuş olduğunu görüyoruz. Bugünün ve geleceğin en önemli temalarından biri finans ve sağlık. Teknolojik sağlık, bioteknoloji ayrıca dikkat çekiyor. Bu sıralar çok karşılaştığım duymaya başladığım bir durum. Belki sizler benden önce biliyor ya da duymuş olabilirsiniz. Ben de ilgi duydum ve üzerine okudum, araştırdım, enerji okuması yaptım. Enerji okumaları sırasında dikkat çekici düzeyde fark edilen bir gelecek enerjisi taşıdıklarını gördüm. Yani yakın gelecekte bu alanlar iç içe geçebilecek görünüyor. Bu sistem kriptoloji içeriyor. Kriptoloji, bir şifreleme bilimi olarak geçiyor. Verilerin bir sisteme göre şifrelenmesi durumu. Kripto paralar ortam üzerinde şifrelerin oluşturulması ve çözülmesi aracılığıyla transfer ediliyor. Hash fonksiyonları denen değişken uzunluklu veri kümelerini, sabit uzunluklu veri kümelerine haritalayan bir algoritma veya alt program gibi algoritmalar kullanılarak gerçekleştiriliyor. İnsanlar yakın gelecekte birçok alanda bu kripto sistemle kurulmuş blokzincir kullanmaya başlayacak görünüyor. Peki bu nasıl olabilecek? Artık hızla ilerleyen dijtal uygulamalara alışsak ve araştırıp öğrensek iyi olacak. Ben ilgimi çektiği için kurcalıyorum belki sizlerde de bu merak başlamıştır. Şimdi blokzincir ve kripto para dünyası bitcoin arasındaki bağa birlikte bir bakalım. 

BLOKZİNCİR NEDİR?
Öncelikle Blokzincir nedir, bilenleriniz varsa da belki bilmeyenler ilgilenir bundan bahsetmek istiyorum. Anladığım ve öğrenebildiğim kadarıyla, dijital para birimlerini, varlıkları ve emtiaları besleyen blokzincir (blockchain) teknolojisi, dağıtılmış bir veritabanı ya da paylaşılmış kayıt (muhasebe) defter olarak düşünülebilir. Bu blokzincirler açık veya özel olabiliyor. Herkesin okuyabileceği, kullanabileceği veya değiştirebileceği açık kaynaklı bir yazılım üzerinde ise Açık Blokzincir, kısıtlamalı ve kontrollü erişimi var ise Özel Blokzincir deniyor. Kamu ve özel kurum/kuruluşlar ve akademisyenlerle iş birliği yaparak, güven merkezleri içeren yapılardaki güven merkezlerini dağıtarak daha verimli ve şeffaf yapıların kurulması için blokzincir tabanlı tasarım ve geliştirme çözümleri sunuyor. Bu kapsamda, finansal teknolojilerden tedarik zincirlerine, nesnelerin internetinden (IOT) sağlık hizmetlerine kadar her türlü elektronik işlemlerde kullanımı olması sebebiyle dikkat çekici bir hale gelmiş durumda. Enerjisi de olumlu ve gelecekte varlık süreceği okunuyor.

BİTCOİN-KRİPTO PARA PİYASASININ DEĞERİ NEDİR?
Oradan ilk kripto para olan Bitcoin’e dönersek, diğer kripto paraların da geleceğinin nasıl olabileceğini aydınlatıyor, o yüzden önemli. Bugün Kripto paralar, haber kaynaklarına baktığımızda, 950 milyar dolarlık bir piyasa değeri gösteriyor. Ve bunun yüzde 60’ından fazlası Bitcoin’e ait. Bitcoin okuduğum kaynaklara göre söylüyorum piyasa değeri olarak Facebook’un geçmiş. Bu anlamda da Bitcoin’in ve kripto para piyasasının ciddi bir değeri olduğunu görüyoruz. Bu noktadan bir de altcoin’lere bakarsak onlarda piyasa değerinin yüzde 40’a yakınını oluşturuyor istatistiklere göre. 

BİTCOİN’İN ENERJİSİ NASIL VE YATIRIMCIYA NE YAPTIRIYOR?
Her şeyin bir enerjisi olduğuna göre dijital paraların da birbirinden farklı tepkiler verebilen başka başka enerjileri var. Yani bu varlıklar bilinç dışı enerjilere bizler gibi farklı farklı tepkiler veriyorlar. Yani onların enerjisini de tıpkı bizlerin enerjisi ve tepkileri gibi düşünebiliriz. Finansal alanları etkileyen enerjiler büyük ölçüde aslında Bitcoin ve kripto paraları da etkiliyor. Bitcoin’in ana enerjisi özgürce ani hareketleri içeriyor. Bu da Bitcoin ile ilgilenen insanlarda ani karar alma etkisi yapıyor. Geçmiş tecrübelerle alınan riskleri de temsil ediyor. Peki, kriptolar da buna karşılık nasıl bir tavır almak lazım? Bunları bilerek aslında biraz uzun vadeli düşünebilmek ve panik olma hissinden dürtülerle çok fazla hareket etmekten kaçınmak da lazım. Bitcoin enerjisi kişilere çok hızlı alım satım yapma dürtüsü olarak yansıyor. Kripto para yatırımcılarının kayıplarına genel olarak piyasa düşmeye başlarken bir anda başlayan panik satışlar neden oluyor. Sonra piyasa yükselmeye başlıyor ve kaçırma korkusu geliyor. Bu seferde Bitcoin’imi sattım elimde kripto param yok hemen almalıyım dürtüsü başlıyor. Kişiler düşerken satıp yükselirken de aldığında bu sefer kayıp yaşamış oluyor. İşin gerçeği günlük al-satları yapmak için ciddi bir tecrübe gerekli. Eğer kişiler böyle bir tecrübeye sahip değilse de aldıktan sonra ciddi bir sabır göstermeleri gerekiyor. Tam bu noktada, dünyada sınırlı sayıda Bitcoin olduğuna göre sınırlı sayıda şeylerin değeri de gittikçe yükselir denklemini unutmayalım. Bu piyasalar çok riskli piyasalar olduğu için her şeyi satıp Bitcoin almak gibi hareketler de yapanlar varsa hele de böyle bir dönemde, çok riskli. Bu arada belirtmek istiyorum burada paylaştığım enerji okuması üzerine yorumladığım hiçbir bilgi, yorum yatırım tavsiyesi değil. Lütfen öyle anlaşılmasın. 

BİTCOİN’İ ETKİLEYEN ENERJİLER BLOKZİNCİR’İ DE BÜYÜTÜYOR 
Özgürleşme, hızlı dijitalleşme çağına girdiğimize göre asıl bu enerjiler çok yeni olarak görebileceğimiz kripto para Bitcoin dünyası için her şeyin yeni başlamakta olduğunu işaret ediyor. 2020’nin bitişi 2021 başlangıcıyla Bitcoin’de güzel hareketlenmeler artışlar oldu. İniş çıkışlar da al sat yapan yatırımcılara kazandırdığı için onları bu durum memnun ediyor. Bu oluşan hareketlenme veren enerjiler hem Bitcoin için hem de Blokzincir için önemli. Bu dönem enerjilerini sadece finansal araçlar üzerinde etkili olarak düşünmeyelim. Bunun dışında önemli bir teknoloji olan Blokzincir’e de büyütme etkisi yapacağı okunuyor. Data topluyor, şeffaf bir teknoloji, bir onay mercii. Artık günlük hayatta pek çok yerde karşımıza çıkacak enerjisi okuyorum. Markalar, üreticiler, tedarikçiler blokzincir teknolojisini kullanmaya başladı. Peki burada odak noktası nedir? Bu teknolojiyi tercih etme sebepleri tüketiciye şeffaf bilgi verebilmek. Aldığınız ürün gerçekten seçme sebebiniz olan içerikleri taşıyor mu, bu ürün kimlerin elinden işlem görerek geçti, hangi testleri yapıldı, acaba gerçekten test edilmiş mi, sonuç ne çıkmış, bu şeffaflık sunulduğunda güvenilirlik arttığında blokzincir de büyüme görülmemesi, her sektöre sirayet etmemesi nerdeyse mümkün değil. İşte şu anda Kripto paraların en meşhuru Bitcoin’i etkileyen enerjiler tüm bu kripto sistemi de etkiliyor büyütüyor. Yani artık Bitcoin’i hiç bilmeyen duymayan insanlar bile bilir duyar hale gelmeye başladı. Bu da talebin artmasına neden olurken Blokzincir’i de parlatıyor, yaygınlaştırıyor olacak enerjisi net bir şekilde okunuyor. Bu arada Bitcoin yatırımcıları 2021’i de mutlu kapatabilir enerjisi okunuyor diyerek her zaman olduğu gibi bol kazançlar dilerim. 

Sağlıkla ve sevgiyle kalın.   

Yorumlar