Kötüye Kullanım Bildir

Ana içeriğe atla

ALTI AYDA ALINAN BİR ALTI GÜNDE GİDEBİLİR, PEK ÇOK YANILGI GETİREBİLECEK ENERJİLERİN ETKİSİNDE OLACAĞIMIZ ÜÇ HAFTALIK BİR DÖNEME GİRİYORUZ


 

Piyasalar Amerika’nın teşvik paketine odaklanmış durumda fakat son haberler bu teşvik paketinin mart ayından önce senatodan çıkamayacağı yönünde. 1,9 trilyon doların 3 trilyon dolara çıkabileceği ve kesintiyle gelebileceği yönünde haberler var. Bu gecikmenin piyasalar üzerinde ciddi bir baskı oluşturduğu enerjisi okunuyor. Geçen hafta ABD Hazine Bakanı Janet Yellen’in konuşmasının ardından doların zayıflaması beklenirdi ama aşağı gelmiyor. Bizim taraftan baktığımızda yakında bizde de hukuksal ve ekonomik yönde de olabilecek bir reform paketi açıklanacak. Çok ince elenip sık dokunmadıysa, halka inmediyse bu reform paketi piyasalara pek bir etki edemeyebilir enerjisi okunuyor. Diğer yandan enerjiler neyi gösteriyor, belki de çok uzun zamandır böyle görünüm almamıştı piyasalar. Son 3-5 aydır kripto paralar iyice hayatımıza girdi ve herkes konuşur fark eder oldu. Ve enerjisi 2009’dan bugüne kendine bulduğu yere artık yerleşiyor şeklinde okunuyor.

 

GÜMÜŞ ALTINDAN 2-3 ADIM İLERDE GİDER OKUYORUM

Amerika’nın teşvik paketinin mart ayına kalması beklentisi piyasalarda risk algısı yaratıyor. Emtiaların değerli madenlerin hepsini vuruyor. Gümüş altında biraz daha iyi duruyor ve enerjiler sürecin bir dönem böyle seyredeceğini veriyor. Burada hatırlanması gereken yıl enerjileri de bu yönde veriyor, şu an hem altında hem gümüşte hala uzun vadeli trend içerisindeyiz. Yani altın uzun vadeli trendin içerisinde bir orta vadeli düşüş trendi içerisinde hareket ediyor enerjisinde. Kısa vadede de enerjisel olarak da baktığımda kendine bir yer edinmeye çalışıyor. Altında 1900 dolar seviyesi geçilmeden yeni katılımcıların gelmesi enerjisi düşük görünüyor.  Gümüş de altınla aynı durumda ama gümüş enerjisine baktığımda altına oranla daha güçlü olduğu okunuyor. Teknik analiz olarak grafik olarak bilmem ama şunu söylemek gerekirse 25 doların üzerinde kaldığı ve yatay pozisyonu devam ettiği sürece enerjisi 28 dolara varabilir veriyor. Yavaş yavaş yükselir enerjisi okunuyor. Yani ben emtiaların olası gelecek enerjisini yukarı doğru döner ve gümüş altından 2-3 adım ilerde gider olarak okuyorum. Geçtiğimiz bu okumaları yaparken de söylüyordum 2021 gümüşün yılı olacak altınla gümüş yer değiştirebilir diyordum. Şimdi oralara geldik geliyoruz.

 

YARIN YILIN EN ŞANSLI GÜNLERİNDEN BİRİ, HER ŞEY İÇİN BOL ŞANS DİYORUM

Bugün akşam saatlerinden sonra önemli bir gün ve ay süreci başlıyor. Hep söyledim bir daha söylüyorum yarın yılın en şanslı günlerinden biri önce onu söyleyelim iyi gelir hepimize inşallah. Bunun devamı olarak da bu açığa çıkacak yeni dönem etkileri parayı yönetenler için tehlikeli ve zorlayıcı olabilir dikkat diyorum. 13 Ocak’ta yönün değişebileceğinden bahsetmiştik olayların görünür olmasını ifade etmiştim. Şimdi bu akşam açığa çıkacak aydınlanma enerjisi ile her şey daha net görünecek ve görmeyenlerde görür hale gelecek. Karar vermenin kolay olmayacağı günlerde olacağız.

 

ASIL ŞİMDİDEN SONRA KİM İYİ PARA YÖNETİYOR GÖRÜLECEK

Ve tekrar söylemek istiyorum bu hafta zorlu günlerdeyiz kalp damar hastalıkları olanların daha dikkatli olması gereken günlerden geçiyoruz. Tüm dünyaya baktığımızda parayla, borsalar, faizlerle ilgili bu enerjiler beklenenin dışında hareket getirebilir. Bir dönüşüm bir yapılanma enerjisel olarak söz konusu. Enerjiler bize geçen sene çok rahat para kazanıldı bu sene acısı çıkabilir o kadar kolay olmayacaktır uyarısı veriyor. Bir tatminsizlik sorunu var aslında piyasalar hep böyle gider mi diye sorduğumuzda tecrübeli kişiler uzmanlar çok zor diyordur diye düşünüyorum. Aslına bakarsanız enerjisel olarak söylüyorum asıl şimdiden sonra kim iyi para yönetiyor görülecek. Cepten yeme yılı olmasın dikkat.

 

ALTI AYDA ALINAN BİR ALTI GÜNDE GİDEBİLİR, BU TARİHLERE DİKKAT

Uzmanlar son bir buçuk aydır piyasalara olan para girişine karşılık son 3-4 gündür para çıkışı olduğuna değiniyorlar. Yabancılar yok. Burasının bir düzeltme içine girdiği enerjileri görünüyor. Zaten ben de size enerjiler borsayı piyasaları işaret ediyor diyordum bir süredir. Böyle yükselişlerden sora bizim piyasamız uzmanların ifadesine göre şelale düşüşü yapıyor. Buralarda borsada dikkatli olmalı enerjisi okunuyor. Enerjiler uyarıyor altı ayda alınan bir altı günde on günde gidebilir. Doyumsuz olmayın. Karı biraz geri çekmekte fayda var enerjisi alıyorum. Çünkü pek çok yanılgı getirebilecek enerjilerin etkisinde olacağımız bir üç haftalık dönem var önümüzde 29-30 Ocak tarihleriyle başlayacak. Bu dönem içerisinde 1-2-5-7 Şubat ile 16-17-18- Şubat’a özellikle dikkat diyorum bir kez daha. Pek çok aldatmacayla da karışabilirsiniz enerjisi hâkim. Ama şu an hala bilinç dışı enerjiler birçok kişiye riskli oynama isteği veriyor. Bu enerjileri hissediyorum. Borsada hisse seçmekten, hisse bulmaktan, kar etmekten daha önemli bir şey var ki benim anladığım, parayı yönetmek. Parayı yönetmeniz lazım. Piyasalar sert düşüşler gösterebilir. O sert düşüşlerde eğer elinizde nakit yoksa o düşüşlerin hiçbirinden faydalanamazsınız. Kazandığınız paranın yüzde ellisini yarın öbür gün lazım olur diye kenara çekmek bence formül bu. Bu piyasada ayakta kalma yıllarca yönetme gücü veriyor.

 

ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLERDE ETHEREUM’U BITCOIN’DEN BİRAZ DAHA ŞANSLI GÖRÜYORUM

Bitcoin’e baktığımız zaman hafta sonunda tamamen etkisinde olacağımız enerjilerden çok etkilenebilir. Pek çok haberler ve belirsizlik olabilir bu da fiyatına yansıyabilir. Şubat sonuna doğru ise düzelme görülebilir ve fiyatı olumlu etkileyecek haberler gelebilir enerjisi okuyorum. Bitcoin’inden Ethereum’a geçersek ben enerjisine baktığımda Ethereum’u biraz daha şanslı görüyorum. Onda bir yukarı hareket olacağını düşünüyorum ama şu anda çok dikkatli olmakta fazla hareket etmemekte fayda var enerjisi alıyorum. İşte burada bahsettiğimiz kalp krizleri geçirilebilir. Çok kısa sürelerde çok derin iniş ve çıkışlar yaşanabilir çok dikkatli olmakta fayda.

 

ESKİ KONUTLARIN SATIŞI ZORLAŞTI YENİ KONUK FİYATLARI ARTABİLİR

Hayatımız, çalışma şeklimiz değişiyor bu da davranışlarımıza ve tabi iki ticaret hayatına büyük ölçüde yansıyacak. 21 Aralık 2020 itibariyle özellikle, değişim gerçekleşiyor. Çok farklı bir dünyaya doğru gidiyoruz. Konut fiyatlarından bahsedersek, konutlarda bir kere faiz duyarlılığı söz konusu olduğu için faizler Türkiye’de aylık yüzde 1’in üzerine çıktı mı konut satışları çok ciddi oranda yavaşlıyor. Bir de konut satışlarının çoğunluğu çeşitli sebeplerden ikinci el satışlarda oluyor. Yeni konut satışlarına bakmak lazım. Özellikle olası İstanbul depremiyle ilgili beklentilere istinaden yeni konutlara rağbet çok arttı. Özellikle 2000 senesinden önceki evlerin satışının çok zorlaştığını görüyoruz. Yeni ev fiyatları ise düşmez. Bunu hangi temele bağlayabiliriz, mesela çelik ve demir fiyatları arttı. Yani inşaat malzemelerinin fiyatları artmışken doğal olarak yeni ev fiyatları da düşmez. Fiyat artışının süreceğini düşünüyorum. Tüm bu nedenlerden ötürü ve tabi göç etkisi de unutulmamalı, insanlar artık konut biriktirmemek üzerine yönlenebilir. Enerjileri de bu yönde okunuyor.

 

Herkese bol kazançlar diliyorum. Sağlık ve sevgiyle kalın.

 

Yorumlar