Kötüye Kullanım Bildir

Ana içeriğe atla

13 OCAK YENİ ENERJİLER VE 2021 YILI ENERJİLERİNE BAKIŞ


 

Enerjiler 7 Ocak ve haftasını işaret ederken kaotik bir ortam ve hareketlenmeler olacağından bahsetmiştim. Agresif olma enerjileri hakimdi ve Amerika’da ve dünyada cereyan eden etkileri görülüyor hep birlikte tanıklık ediyoruz. Bu dönem enerjileri bir uyanış bir farkındalık olacağını anlatıyordu. Aynı zamanda çok da aktif bir döneme geçildiğinin ve insanların bazı şeyleri daha yoğun idrak edeceği bir döngüye girdiğimizi anlatıyorlar. 13 Ocak ve devamındaki iki hafta süresince açığa çıkacak yüksek gerilim içeren enerjilerin etkisiyle Amerika çok yoğun ve olaylı günler geçirebilir. Ayrıca doğal afetlere ve ekonomiye de etki edecek enerjiler görülüyor. Enerjiler Hindistan’ın kendini gösterebileceği dönemler geliyor diyor. Ve tabi kuraklık yine gündemimizde. Bir de daha önce de söylediğim gibi dengesiz hava koşullarının yaşanmasına ek olarak şaşırtıcı soğuklar da gelebilir. Hazırlıklı olun. Aşı savaşlarını da görmeye devam edeceğiz. Peki hangi aşıyı olmalıyız?

 

KURAKLIK VE DEPREM

Kuraklık önemli bir problem olarak kendini iyice gösterdi. Ve en az 2 yıl sürebilir. 2025 yılında 30 belki 40 ülke çok ciddi açlıkla karşı karşıya kalabilir enerjisi var. Doğal afetler, iç karışıklıklar, ölümle sonuçlanabilir durumlar ve ekonomik sıkıntılar tüm bunların üzerine baskılayarak gelecek. Enerjiler büyük zorlanmalara sebep olabilir. Deprem enerjisi var. Kıbrıs, Suriye, Türkiye ve çevresine etki edebilecek enerjiler okunuyor. Bu yıl genelinde söylemek gerekirse enerjiler depremlerde artışları işaret ediyor. Toprak kayması, ekinlere zarar verebilecek hava koşulları, ani hava değişimleri, soğumalar hatta şiddetli soğuklar olabilir. Bu yıl dengesiz hava koşulları içeren bir yıl olabilecek. Bugünden itibaren daha önce de söylemiştim. Şaşırtıcı soğuklara hazır olun.

 

TÜRKİYE’NİN İKİLİ İLİŞKİLERİ VE EKONOMİ

Türkiye için yeniden yapılanma enerjileri, ekonomik anlamda bazı çözüm önerileri ve önlemlere işaret ediyor. Türkiye’nin bazı ülkelerle ikili ilişkilerinde, hukuki ve diplomatik sıkıntıları olabilir. Bu dönem yöneticileri sıkıştıran zorlayan enerjiler görülüyor. Ortalık karıştıran durumlar ve belki de isyankâr bazı çıkışlarla karşılaşabilirler. Bu enerjiler aynı zamanda meclis ve milletvekilleri devlet adamları danışmanları ve hazineyi de etkileyebilecek olaylar yaşatabilir demek. Ekonomik anlamda da kesinlikle büyük risklere girmemek gerektiren enerjilerle çevriliyiz. Şubat, mayıs ve kasım aralık ayları siyaset dünyasını etkileyecek. Karıştıracak enerjiler var. Piyasaların zorlanacağı ve yeni düzenlemelere gerek görüleceği dönemlere giriyoruz. Yeni zamlar gelebilir. Önümüzdeki 2-3 yıl ekonominin çok zorlanacağı, dış borçların artabileceği, ödeme zorlukları görüleceği bir dönem olacak maalesef. Tabi daha önce de söylediğim gibi Amerika’nın yeni yaptırımlar süreci başlayacak. Şubat ayı çok önemli olacak. Türkiye tüm zorluklara rağmen her şeye boyun eğmeyecek ve tabi zorlanacağız. Sosyal medya düzenlemeleri devam edecek. Önümüzdeki 1,5-2 yıl içerisinde ama özellikle bu yıl sosyal medya ve her türlü iletişim mecrası devlet kontrollerine girecek yeni düzenlemeler ve vergilendirmeler gelebilecek.

 

ÇOCUKLAR

Çocuklarla ilgili konular, çocukların sağlığına, eğitimine ve inşallah görülmesin ama çocuk istimrarlarına yönelik durumlar söz konusu olabilir. Eğitim sancılı olarak online sürecek enerjisi var.

 

AŞI SAVAŞLARI- HANGİ AŞIYI OLMALIYIZ?

Aşı savaşlarını da görmeye devam edeceğiz. DNA bazlı aşılar daha çok risk almak demekken daha standart diye tanımlayabileceğimiz aşılar daha az risk aldırıyor olabilir. Dikkatli olmalıyız. Hangi aşıyı olacağımızı iyi ölçmekte fayda var. Aşı olalım ama bilinçli bir seçim yaparak olalım. Acil bir kararla fazla düşünmeden değil sanki bu benim şahsi fikrim tabi. Yeni tip denilen Coronovirüs salgını Amerika’ya daha zor günler yaşatacak ve özellikle mart ayı sonuna kadar büyük kayıplara yol açabilecek enerjisi var. Enerjiler orada yoğunlaşıyor. Bize ne yapar dersek kontrollü bir şekilde nisan ayı sonuna kadar gidersek bize biraz daha az etki edecek. Aşılar konusu bizde biraz sorunlar yaşatacak enerjisi var. Herkes çok kolay ulaşamayabilir gibi sorunlar, tıkanan durumlar, bu durumlara söylem, şikâyet ve isyanlar olabilir. 2021 maskeleri atabileceğimiz bir yıl olmayabilir maalesef. Haziran ayıyla ve yaz etkisiyle bir rahatlama olabilir görünse de enerjilerde kasım-aralık da yeniden güçlenebilir, mutasyon geçirebilir enerjisi okunuyor. Bu hastalık aynı zamana da insanlığın bilinç değişimi sürecini de ifade ediyor.  Bu virüs hızla mutasyon değiştirecek aşılar da bir yere kadar etkili olabilir enerjisi var. Üzerinde daha çok çalışmalar yapılacak ve gelişmeler kaydedilecek. Yani artık grip gibi yeni bir hastalığımız var. Covid zaman zaman durulacak grip çeşitleri gibi zaman zaman mutasyonlar geçirebilecek ve kuvvetlenecek. Her 8-10 yılda bir de yine bir salgın olasılığı yaşatabilecek. Bu yıl çok büyük çabalar harcandığı görülerek, ciddi çareler bulunacağını görebileceğiz. Covid enerjisinin gücü ne zaman sönüyor olabilir dersek o da yoğun olarak 2023’ü gösteriyor şu an bize.   

 

İYİ ŞEYLER DE VAR

Bu dönemde iyi olan bir şey yok mu dediğinizi duyar gibiyim. Elbette var. Toplumsal bu olaylar olurken enerjilerin elbette ki kişilere daha yumuşak daha olumlu daha güzelleştirici sürprizler yapıcı farklı etkileri olabilir. Bu dönemde girişim yapacağımız konuda ne istediğimizi iyi bilirsek, planlı programlı disiplinli bir şekilde ilerlersek yaptığımız işlerde ciddi bir sıçrama elde edebiliriz. Ama disiplini elden bırakır agrasif ve stres içeren bir heyecana kapılırsak elde edebileceğimiz başarıyı elimizden kaçırabiliriz. Kısacası enerjiler bize sürekli yeni dünya düzeni diyor. Var olan işlerimize dört elle sarılmak ve gerektiği ölçüde yeniden yapılandırmak durumundayız.                  

 

GÜMÜŞ

Bu yıl gümüş elementinin yükselişte olabileceği bir yıl. Yıl sonundan itibaren altın yine kendini gösterecektir. Platin, altına göre düşük bir yapıda ama 2021’in ikinci yarısından itibaren enerjisi aktiflik olacağını veriyor. Kripto paraları kumar gibi oynamamalısınız. Enerjiler anlamlı olmayan risk alınan yatırımları desteklemiyor.  

 

HAVAYOLU ŞİRKETLERİ

Hava ve hava olaylarını, havanın durumundaki değişimleri ve getirebileceği afet türü olayları içeren enerjiler aynı zamanda havayolu şirketlerini de etkisi altına alabilecek durumlara sebebiyet verebilecekler. Devlet desteği olmayan havayolu şirketlerinin batacağı enerjisi çok güçleniyor artık bunları duyabiliriz maalesef. Buna eş değer bir enerji de okunuyor tabi bazı havayolu şirketleri birleşecek ya da bir havayolu şirketi başka bir havayolu şirketini satın alacak bu tarz çözüm anlamına gelen enerjiler var.

 

Yorumlar