Kötüye Kullanım Bildir

Ana içeriğe atla

YAŞADIĞIMIZ HASTALIKLARIN EN BÜYÜK SEBEBİ DÜŞÜNCELERİMİZ BİZE NELER YAPMIYOR Kİ


 

İçinde bulunduğumuz süreçte olumsuz düşünmenin bize neler yapabileceğini eminim sizlerde düşünüyorsunuzdur. Düşüncelerimiz gerçekliğimizi etkiler. Düşüncelerimiz bu kadar güçlüyse gelin şimdi düşüncenin nasıl bir girdap oluşturup bizi içine çektiğine hep birlikte bakalım. 

 

* Kaygı, kaybetme korkusu, hastalık korkusu, geçmişe takılı kalmak, aldatılma,  anksiyete gibi durumlarda aklımıza olumsuz düşünceler gelir.

 

*Zihninizde bu olumsuz düşünce ve duygularla ilgili geçmiş deneyimleriniz kayıtlıdır. Bu kayıtlar tekrar aktif hale gelir ve kortizol hormonu üret emri devreye girer. 

 

*Stres hormonu Kortizol ve Adrenalin devreye girdikçe daha fazla salgılandıkça bu düşüncelerle bağlantılı hisleri ve duyguları tekrar yaşamaya başlarız. 

 

* Bu durum tüm bedenimizdeki kimyayı değiştirir. 

 

* Kortizol üretiminin yüksekliği bağışıklık sistemimizin en önemli yapı taşlarını etkileyerek üretimlerini azaltır. Hastalıklara olan direncimiz düşer vücudumuz savunmasız kalır. 

 

*İşte bu durum yaşadığımız hastalıkların en büyük en temel sebebidir. Bu hastalıklar oluşunca daha kötüsünü düşünür ve böylece kendimizi bir girdabın içinde buluruz. 

 

*Biz olumsuz düşüncelere bu kadar güçlü bağlıysak nedeni bilinçaltındaki otomatik düşünce kalıplarıdır. Bu kalıpları değiştirmeliyiz. Bu kalıplardan kurtulmak her zaman mümkün. 

 

*Peki nasıl? 

Bir sonraki yazımda anlatacağım... 

Yorumlar