Kötüye Kullanım Bildir

Ana içeriğe atla

SEVGİ HİSTERİLERİMİZ VAR


 

Problemimiz sevgi eksikliği demiştim. Şimdi biraz Histerik kişilik bozukluğu bir diğer adı ile Histirionik kişilikle ilgili birkaç şeye değinmek istiyorum. Bu konuyu es geçemeyeceğim. Psikologlar günümüzün kişilik bozuklukları arasında en sık rastlanan psikolojik rahatsızlıklardan olduğunu söylüyor. Belki de birçoğumuz bu durumdayız ama ne kadar farkındayız? Sosyal medyada biraz gezinmek yeterli aslında. Dürüstçe kendimizi bir gözden geçirelim.

 

Çevrenizde yoğun duygular yaşayan ve davranışları çok aşırıya kaçan kişiler varsa, bu kişilerin histerik kişilik bozukluğu yaşadığını anlayabilirsiniz. Peki histerik kişilik bozukluğu nedir? Nasıl anlaşılır? Histerik kişilik bozukluğu olanlara nasıl davranılmalı? Bu çoğumuzda aslında genç yaşlarda aradığımız ihiyaç duyduğumuz sevgili yakalayamadığımız da başlıyor. Aşırı duygusallık, onay arama, dikkat çekmek ihtiyacının yüksekliği ile kendini belli ediyor. Kişilik bozukluğu olarak tanımlanan bu durumu nasıl fark ediyoruz? İletişim kurmakta zorlanıyoruz ve sürekli ilgi odağı olmak istiyoruz. Değersizlik ve reddedilme duygusunu yoğun bir şekilde yaşama hali başlıyor.

 

HİSTERİK KİŞİLİK BOZUKLUĞU NASIL ANLAŞILIR?

 

Histerik kişilik bozukluğu tanısı bu faktörlerden en az 5'inin olması ve bir yılı aşkın bir süredir devamlılık gösteriyor olması ile anlaşılıyor. Bu maddelere dürüstçe bakarsak kendimizi test etmiş oluruz.

 

1) Aşırı ilgi görme, dikkatleri üzerine çekme isteği.


2) Olayları olduğundan daha abartılı bir şekilde yaşayan ve dramatize etme.


3) Teşhirci davranış.


4) Eleştiri veya onaylanmamaya karşı aşırı duygusallık.


5) Kişiliğinden gurur duyma, değişime karşı isteksizlik ve herhangi bir değişimi tehdit olarak algılama,


6) Uygunsuz şekilde kışkırtıcı davranış veya görünüm sergilemek.


7) İlgi merkezi olma ihtiyacı.


8) Ani kararlar almak.


 

HİSTERİK KİŞİLİK BOZUKLUĞU OLANLARA NASIL DAVRANILMALI?


Peki, histerik kişilik bozukluğu yaşayan kişilere nasıl davranmak lazım. Uzmanlar, “Eğer karşınızdaki kişi eşiniz veya yakınınızsa, paranoid özellikleriniz varsa ve kıskançsanız ondan uzak durun. Fazla empatik davranmayın, duygusal gösterileri sizi yorabilir. Eğer bu kişi eşiniz ise flörtöz özellikleri sizi aldatacağı anlamına gelmeyebilir. Fakat siz buna ne kadar dayanabilirsiniz? bu noktada iyice düşünmeniz gerekiyor.” diyor. Psikolog değilim ama sevgisizliğimizden oluşan boşluğun eğer bizi yer yıkmasını istemiyorsak artık birbirimizin frekansını kesmeden enerjisini emmeden, nezaketle, yumuşaklıkla ve en önemlisi fazla tutkulu olmadan ele geçirmeye çalışmadan seveceğiz.  Sevgiyle kalın.


 

Yorumlar