Kötüye Kullanım Bildir

Ana içeriğe atla

PİYASALARDAKİ DURUM ENERJİLERİ NE, BU HAFTA NELER OLABİLİR?


 

Bu kez size sadece gittikçe önem kazanan ülke ekonomisinde piyasalardaki durum enerjilerinden yani bu haftaki piyasa hareketlerinden bahsetmek istiyorum. Havaların ısınmasıyla moral veren bir enerji hissedilmesi gibi piyasalarda da iyimser bir enerji var.

 

BORSA’DA GÜZEL BİR ENERJİ VAR

*Ülkelerin giderek sert önlemleri hafifletmesi, iş hayatının yavaş yavaş harekete geçiyor olması insanları iyimserliğe itiyor ve bu da piyasalara yansıyor. Yani 99 bin seviyesini kırmakta zorlanan endeks vardı ve nihayet kırıldı. Burada öngörü enerjisi 103 seviyesinde bir ara direnç oluşabileceği ama ana hedefin 106 bin 500 seviyesi olabileceği yönde. 99 bin’in üzerinde kaldığı sürece -şu an 100 bin’in üzerinde tabi- 106 bin’e doğru gideceği enerjisi veriyor. Bu sefer geçmekte çok zorlandığı 99 bin seviyesi artık önemli bir destek olabilir enerjisi var. Pozisyon taşıyanlara 99 bin’in ardını hemen stoploss seviyesi olarak kullanmalarını önerebilirim. Piyasada biraz daha güçlenebileceği ve 103 bin ara direncine doğru bir hareket olabileceği enerjisi hâkim.

 

DOLAR-TL’DE YENİ POZİSYON ALMAK İÇİN 7.00 TL’Yİ GEÇMESİNİ BEKLEYİN

*Dolar-TL 6.90 ile 7.00 arasında git gel yaşıyor. 7’yi geçtikten sonra tekrar çok sert bir hareket ile 7.20’lere doğru gidebilir ki eğer ülke olarak her hangi bir swap anlaşması, IMF ile bir anlaşma yapamazsak enerjiler haziran ayı içerisinde 7.50’leri görebilir enerjisiyle yüklü. Maalesef ülkemizin bunu destekleyecek bu sene için ciddi bir borç ödemesi var. Dışarıdan para bulma güçlüğümüz devam ediyor. Yeni pozisyon alacak kişilerin 7.00’yi geçmesini beklemelerini ve 7.00 lirayı geçtikten sonra hareket etmelerini önerebileceğim bir enerji mevcut.

 

1.680 DOLARLARA DOĞRU BİR GERİ ÇEKİLME BEKLENEBİLİR

*ONS Altın 14 Nisan’da 1.747 dolarları gördü sonra 1.660 dolara kadar geri çekilme yaptı ve bir hafta sonra geçen hafta yukarı hareket yaptı. Enerjiler doğrultusunda baktığımda 1.680 dolarlara doğru bir geri çekilme beklenebilir. 1.680 seviyesini çok iyi izlemek gerekir. Altına sarkması durumu olabilir o zaman pozisyonlar hafifletilebilir. Uzun vadede altının yukarı gidebileceği enerjisi var. Ana hedef 1.800. Gram altında doların 7.00 civarında altının da biraz gerilemesi durumunda 380 ile 390 arasında durabilir enerjisi hissediliyor. Dolar’da çok ani bir ilerleme olursa ancak o zaman hareket edilmeli. Enerjisine bakılırsa da bu hafta bu bantta kalabilir.

 

BİTCOİN’DE HAFİF BİR YUKARI EĞİLİM VAR GÜZEL BİR HAREKET OLABİLİR

*Geçen hafta Bitcoin’de güzel bir hareket oldu 7.700 dolar seviyelerine geldi. Yeni pozisyon alacaklar için 7.700 doların aşılmasını beklemeleri onun üzerinde kalıcı olmasını görmeleri enerjisindeyim. O kalıştan sonra 9.200 – 10.500 dolar seviyelerinde bir hareket olabilir enerjisi hissediliyor. Hafif bir yukarı eğilim var güzel bir hareket olabilir.

 

EURO-DOLAR 1,1’LERİN ÜZERİNE GİDEBİLİR

*Euro-Dolar paritesi hala yukarı vermiyor enerjisinde. 1,0890 seviyesini aştıktan sonra yukarı doğru gidebilir. 1,1’lerin üzerine gidebilir bir enerji de var. Ama hala hafif aşağı meyilli bir enerji var.

 

*Sterlin-TL 8.60-8.70 bandında sıkışmış durumda. Enerjilerine baktığımda 8.70’i geçtikten ve üzerinde kaldığıktan sonra yeni bir pozisyon alınabilir.

 

*Gümüş için enerjiler 15.70 dolar seviyesini geçmeden pozisyon alınmamalı hissi veriyor. Gümüş bekleneni vermedi o zaman enerjisi bize bekleme de kal diyor.   

*Peki, TL’de olanlar ne yapmalı? Altına yatırım yapmak istiyorlar enerjisi hissediyorum. Altında bir geri çekilme enerjisi var işte o zaman alış fırsatı olabilir.    

 

*Konuk fiyatları dolar bazında düşmeye devam edecek enerjisinde. Uygun faiz koşullarıyla yine konut alımı yapılabilir.

 

* Hisse senediyle ilgilenenler için de bu dönem ekonomik olarak zaten var olan sıkıntıların içinde bir para kazanma fırsatı olarak görülebilir enerjisi taşıyor.

 

ÖZETLERSEK…

 

*Enerjiler mevduat faizlerinde düşüş olabileceğini hissettiriyor. Baktığımızda bütün bu düşüşler, altının biraz daha yavaş hareket etmesi, dolar-TL’nin 7.00’ye takılması insanları kısa vadeli olarak borsaya yönlendiriyor enerjisi hâkim. Borsa’da bu hareketin nedenlerinden biri şu an yurt dışına bağlı hareket ediyor olmamız. Yurt dışındaki bütün piyasalar yukarı doğru hareket ediyor ama baktığınız zaman ekonomimiz bunu destekleyecek nitelikte mi? Enerjisi maalesef destekleyecek nitelikte hissedilmiyor. İkincisi şimdi bu haftadan itibaren bilanço dönemi başlıyor. Yine enerjilere baktığımızda ilk çeyrek bilançolar yıl içerisinde görebileceğimiz en iyi bilanço rakamları olabilir. Enerjilere bakılırsa geçici bir süre yönümüz borsa. Enerjilerdeki değişimler gereği bu dönem bütün piyasaları her zamankinden çok daha dikkatli izlemek gerekiyor. Önümüzdeki günlerde büyük şirketlerde el değiştirmeler satılmalar olabilir. Küçük şirketler çok zora düşebilir kapatanlar olabilir. İşsizlik artabilir enerjisi var. Altın gibi yatırım araçlarını tercih edenler için de enerjiler biraz bekleyip bahsettiğim destek noktalarından alış yapmaları yönünde.

 

Yorumlar