Kötüye Kullanım Bildir

Ana içeriğe atla

ENERJİLERDE, PİYASALARDA TEMKİNLİ OLMA VE BAZI KARLARI CEBE KOYMA ZAMANI UYARISI VAR


 

Bugün yarın ve önümüzdeki haftayı da kapsayabilecek şekilde çevremizdeki ülkelerle ilgili oluşabilecek sıkıntılı haberler duyabiliriz. Dürtüsel hareket edebileceğimizi bazı şeyleri iyice abartarak hareket edebileceğimizi gösteren enerjiler oluşuyor. Bu da tecrübesiz olan insanların para kaybedeceğini gösteriyor. Yeni açılan hesaplara buradan dikkatli olmaları gerekebileceği günlerde olduğumuz uyarısını yapmak istiyorum. Bugün özellikle temkinli olmak ve bazı karları cebe koymak taraftarı olmak gerekebilir.

 

PİYASALARA DIŞ MÜDAHALE ETKİSİ

Piyasalara dış kaynaklı müdahale ne gelebilir diye baktığımızda ilk olarak Trump’ın 900 milyar dolarlık paketi veto edebileceğini söylemesi, Covid-19 mutasyon yaptı haberleri ile Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin Selahattin Demirtaş ile ilgili kararına Cumhurbaşkanı’nın bizi bağlamaz demesi gözüme çarpıyor. Bir süredir artık rakam, akıl yürütebilme, bilgi adete bir kenarda kaldı. Bir fiyattan alıp bir fiyattan satma akımı var. Karla veya zararla. Hissenin adı önemli değil. Önemli olan orada işlemin yapılıyor olması. Bunun sebebi de ucuz ve dünyadaki bol para. Bu durumda yeni rekorlar da kırılabilir. Trump adam başı 2 bin dolar verelim diyorken ne yapacak bu insan gidip altın alacak, bitcoin alacak, hisse senedi alacak. Bu para bolluğu devam ettikçe her düşüşte alış fırsatı oluyor dünyada bir de o var.  Biz anlaşmacı uzlaşmacıyız ama enerjiler bizim karşı taraftan bizim zorlanacağımızı gösteriyor. Uzlaşacağız ama mecburen enerjisi var. Mecburen yapınca da piyasalar bunlardan etkilenecek enerjisi var.   

 

ENERJİLER ÜZERİNDEN KAR REALİZASYONU UYARISI

Türkiye’nin enerjisi yani yaşam gücüne etki edebilecek yeni enerjiler de uyarı sinyalleri var.  Bu da demek oluyor ki bugünden itibaren Türkiye’nin olumsuz olabilecek enerjilerden etki alabilir olmasına dikkat etmeliyiz. Bu da dış etkenleri işaret ediyor. Bu noktada temkinli olmak ve biraz kar kazanımı yapmak doğru olabilir enerjisi okuyorum. Yani bugün ve yarın kar realizasyonu potansiyeli olabilir. Tabi bu benim fikrim. Sadece enerjiler üzerinden giderek bir olasılık uyarısı. Aslında bu işi bilenlerden çok bilmeyenlere bir uyarı niteliği taşıyor. Faiz %16,5 bankada param varsa hiç kolumu kıpırdatmadan bunu alıyorum. Borsa’ya gireceksem veya herhangi bir riskli yatırım yapacaksam borsada en az yüzde yüz ötesinde bir kazanç getirecek bir enstrümana yatırım yapmalıyım ki değsin. Bir de endeks tepede ekstra risk alırım. Enerjilerden yola çıkarak 2021 öngörüm şu an reale de bakarak oluşturarak

Yüzde 20-25 aralığında gitmesi. Tabi her şey çok iyi giderse… Ve en önemli uyarıda yine enerjilerden geliyor.

Yorumlar