Kötüye Kullanım Bildir

Ana içeriğe atla

ENERJİLER 2021’DE TÜRKİYE’NİN PARA BÖLGESİNDE, BİZİ HEM KISITLAYACAK HEM BÜYÜTECEK

2021’e girerken açığa çıkan enerjilerden Türkiye ekonomisini nasıl etkileyecek? Türkiye hangi enerjilerle çevrili ve bu enerjiler ocak ve şubat aylarına nasıl yansıyacak? Hangi anlaşmalar kapıda ve nasıl sonuçlanabilir? Tüm sorulara enerji okuması yaparak yanıt verdim.

Enerji okuması yaptığımda öncelikle şunu söylemeliyim ki 2020’de sert baskılayıcı engelleyici enerjiler Türkiye’nin iş birliği yapmasını engellemişti. İstesek de başarılı olamadık bu konuda. Şimdi bu enerjiler 2021’de yerini farklı enerjilere bırakıyor. Birkaç gündür gelen haberler de bunun olmaya başladığını gösteriyor. Artık iş birlikleri olacak ama bu anlaşmaların olabileceğini gösteren enerjiler aynı zaman da sorunlu zorlayıcı istemeye istemeye de olsa yapılıyor olacağını söylüyor. Çünkü maalesef elimiz yeteri kadar güçlü değil. 2021’de 2020’nin zorlukları hafiflemiş olacak ama tabi bu demek değil ki her şey bitti. Elbette hallolması gereken çok şey var önümüzde.

ENERJİLER HANGİ KONULAR VE ANLAŞMALAR ÜZERİNDE YOĞUNLAŞTI

2021 senesinin enerjilerine baktığımda Türkiye’nin para bölgesinde bizi rahatlatabilecek süreçler de var gözüküyor. Yani şöyle böyle derken bu yılda parasal konularda bir şekilde idare edeceğiz enerjisi hâkim. Ocak ortasına kadar olası duruma bakarsak olması gerekenin üstünde rahat davranılacak birtakım gelişmeler olabilir. Şubat ortasından sonra ise gerekli bazı kısıtlamalar gelebilir. Yeni kural ve kanunlar getirecek enerjilerle çevriliyiz. Örf, adet, ahlaktan hem de yazılı kurallardan da bahsedebiliriz. Kimlerle neler yapabiliriz diye bakarsak. Öncelikli uyarı, aldanmalara açık zamanlar görünüyor, paramıza sahip çıkalım. Çünkü enerjiler Amerika’nın Avrupa İngiltere ile sorununu çözdüğü için diğer soruna gözlerini çevireceğini işaret ediyor. Yani Doğu Akdeniz’e… Doğa Akdeniz ile ilgili Avrupa Birliği ile daha hızlı bir gündemimiz olabilir önümüzdeki günlerde. Tabi aşının ve virüsün mutasyon durumu da etkili olacak. Enerjiler böyle pek çok haber gelebileceğini gösteriyor. İngiltere Avrupa Birliği’nden ayrıldıktan sora bir ticaret anlaşması imzalayacağız. Beyaz eşya sektörünü olumlu etkileyebilir enerjisi var. Otomotiv sektöründe de İngiltere’ye ihracat yapan şirketlerimiz var anlaşmanın içeriğine göre onları da olumlu etkileyebilir. Beklentiler bu yönde enerjiler de aynı doğrultuda etkileyecek görüntüsü veriyor. Ama tabi yine de temkinli olmak lazım.

ENERJİLER 2021’DE HEM KISITLAYACAK HEM BÜYÜTECEK

Merkez Bankası uzun zaman sonra reel faiz verdi. Gerçekten enflasyonu durduracağı konusunda kararlı bir adım attı. Risklerden bahsetti, sırf enflasyonu durdurmak için bundan sonra döviz satılmayacağını söyledi. Bankaların sıkıştırılmayacağı, geleneksel yaklaşımlara dönüleceğini gösterdi. Enerjiler piyasada biraz daralma görülebileceğini ön görüyor. Döviz faizin yukarı gitmesi nedeniyle aşağı geldi. Ama bizim için tabi stabil kalabilen döviz önemli. Öngörülebilir tahmin edilebilir olması çok daha avantajlı. İşte enerjiler de bunu yapacak bu sene bize. Hem büyütecek hem kısıtlayacak hem büyütecek hem kısıtlayacak derken ortasını bulmamızı sağlayacak.

BİTCOİN’E DUR DEMEK ZOR GÖRÜNÜYOR

Ve Kripto paralar… Bitcoin kontrol edilemez görünüyor. Çünkü enerjiler bu alanda çok güçlü. Bu nedenle ona dur demek biraz zor görünüyor. Vergilendirmeleri de mümkün görünmüyor. Himayesine alan enerjiler çok farklı ve güçlü bir para olduğunu gösteriyor. Bitcoin 2021 senesinde de güzel hareketlere devam edecek enerjisiyle çevrili. O da kısıtlayarak büyüten enerjilerin etkisinde. Ama 2022 senesinde daha dikkatli olmak gerekebilir çünkü enerji güç etkileşimi değişebilir. Onu zamanı geldiğinde konuşuruz. Etki altında olduğu enerjilerin yarattığı bir durum da Bitcoin’in yapılandırılması, yeniden kuralları kanunları yazılabilir diyor. Bu konular ve yani anlaşmalar bir ay gibi bir süre gündemimizde olabilir. Enerjiler bir ay boyunca para konusunda kazanmak isteyenleri çok da mutlu etmeyebilir görünüyor.

BORSA’DA OCAK AYI ORTASI SONRASINA DİKKAT

Borsa’da ocak ayının ortasına kadar bu hareketliliğin gidebileceğini ve sonrasında iyice temkinli olunması gerektiğini gösteren enerjiler hâkim. Dövizin düşmesi daha doğrusu yükselmemesi, piyasaya moral verdi. Bu ülkede hep böyle değil mi? Dolar yükseliyorsa sorun var korku var, dolar alçalıyorsa ya da yükselmiyorsa sorun yok. Zaten hayatımızı da korkularımız yönetmiyor mu? Bu sene insanların bilinç dışından kaynaklanan enerjilerin etkileriyle insanlarda öyle bir korku hakimdi ki oysaki bu enerjiler hayatımızda kalıcı olmayacak bir süresi var gidecekler. Enerji okumanın en güzel tarafı bu. Fiili mukaddeme göre bunu okuyabiliyor ve sizlerle paylaşabiliyor olmak.

Dilerim 2021 başarı, sağlık refah, mutluluk ve huzur inşallah hepsini birden getirsin. Sevgiyle kalın. 

Yorumlar