Kötüye Kullanım Bildir

Ana içeriğe atla

DİJİTAL PARA GELİNCE BİZE NELER OLACAK?


 

Zamanın bize neleri gösterebileceğini enerjisel olarak okumaya devam edelim. Daha teknolojik daha gökyüzüyle ilgili daha devrimci bir dönem başlıyor. Bu ne para ve ekonomi de ne demek bugün ona bakacağız.  Bu parayla teknoloji arasındaki bağ çok büyüyecek teknolojik para daha çok kullanılır olacak demek. Piyasalar bugün itibariyle açığa çıkacak güçlü enerjilerden çok etkileniyor olacak. Ekonomide ne tip değişimler olabilir. 10 yıl 20 yıl içerisinde bu enerjiler dünyaya ve Türkiye’ye ekonomik olarak nasıl yansıyacak bir bakalım. Bir bilinçten başka bir bilince geçme zamanı. Bizim bilincimizi değiştirecek olan tüm dünyayı değiştirecek olan enerjilere artık yavaş yavaş adımlarımızı atıyoruz.   

 

Ekonomi de parayı kullanımımız da ne tip değişimler olabilir. Covid’in dünyayı farklı bir çalışma alanına ittiğini görüyoruz. Öncelikle enerjiler bize online çalışma sisteminin çalışanlar istese de istemese devam edeceğini söylüyor. Bundan geri dönüş olmayacak bu geliştirilecek. Tabi bunun faturası ticari gayrimenkullere, iş merkezlerine çıkacak. Hatta çok uzak olmayan bir gelecekte evinde bilgisayar başında oturarak çalışmak da gerekmeyecek. İnternetten alışveriş yapmak karşısında mağazacılık, dükkâncılık sisteminde aşağı ivme kaydetmeye devam edecek. Bu sene mecbur kaldığımız şeyler bizi daha da zorlayacak. Mesela, internetten alışveriş yapmaya karşı olanları da zorlayabilecek bunu yapmaya. Kripto paralar başta bitcoin ve sonra diğerleri. Hızla gelişiyor. Şu anda bir yatırım arıca ve evet ödeme aracı olarak da kullanılıyor. Son zamanlarda hız kanan başka bir olay var; büyük merkez bankaları öncülüğünde, dijital para. Bitcoin de dijital bir para ama Bitcoin’de öyle bir sistem var ki bir merkezi yok. Çok noktadan birden kontrol ediliyor. Kimse sistemin tamamını alıp bir yere götüremiyor. Tabi vergi sorunu var. O da bunla bağlantılı. Çünkü merkezi bir yapı tarafından kontrol edilemiyor. Evet birçok yerde satıp paraya çevrilebiliyor ama gerçek anlamda bir para olmanın özelliklerine sahip değil. Fakat şu an başta Avrupa merkez bankaları olmak üzere büyük merkez bankaları yavaş yavaş banknot para sisteminden dijital paraya geçmeyi düşünüyorlar. Bunun üzerinde çalışıldığı ilanda edildi. Ortada banknot bir para olmayacak kredi kartlarımız var. Bize verilecek olan paralar sistemde bir takım sayılar olarak gözükecek. Harcamalar da bu şekilde yapılacak. Her şey kapalı bir sistemin için olacak. Bu er ya da geç olacak. 2023-2024’de açığa çıkacak enerjisel durumlarla birlikte bu anlattıkların geriye dönüşümsüz olacak hayata geçebilir. Her gelişme her yenlik herkes için iyi olacak diye bir şey olmadığını unutmayalım. Güçlü parası olan batılı devletler bu banknotları kaldırmak istiyorlar. Kendi kontrolörlüğündeki bir dijital para olacak. Bu durumda bize gelen tüm ödemeleri kontrol altına almış oluyor. Vergi kaçağı olmaz diyenler duyar gibiyim. Peki güzel olmaz. Ama harcamaları da kontrol altına almak gündeme geliyor. Sen bu harcamalarını kartla, chip v.s ile yapacaksın. Deri altına chip koyacak TC numarandan sağlık numarana kadar Paranda orada görülecek. Ama bunlar merkezi bir devlete bağlı olacak. Mesela Türkiye’de devalüasyondan korkuyorsun döviz alıyorsun. Bankacılık sisteminden de korkarsan döviz hesabını bankadan çekebiliyorsun. Dijital para evreninde yaşamaya başladığımızda bunu yapamayacağımız gibi harcamalarımızı da merkezi gücün bilgisi onayı dışında yapamayabilir olacaksın. Normal de değil ama kriz anlarında harcamalara kontrol getirilmesine gidebilir. Belki sigara, meşrubat alamayacaksın gün de ya da haftada şu kar alabilirsin denecek bizlere. 


Tabi o kadar korkmayalım çünkü daha insanın baz alındığı yöneticiler, liderler gelecek. Ve tabi 200 yıllık bir süreçten bahsediyoruz. Bütün bunlar mücadeleler olacak. Yabancı paralara kaçışı engeller. Kötü tönetilen sürekli parası devalüsyona uğrayan ayağını yorganına göre uzatmayan, sürekli bütçe açığı cari açık vermeye devam eden ülkeler maalesef ülkemiz gibi burada döviz, devletin politikalarından doğacak sonuçlar karşısında vatandaş için yerli paranın değer kaybetmesine karşı doğacak bir güvencedir. Kısacası en basit örneğe getirerek söylersek Covid var, bu parada onlarca mikrop barınıyor kurtulalım şu pis paralardan diyerek bu sistemin destekçileri olmalı mı bir daha düşünmek lazım.      

Yorumlar