Kötüye Kullanım Bildir

Ana içeriğe atla

ÖNÜMÜZDEKİ AY HERKES BİR ALEVLİ, İSTEKLİ OLABİLİR


 

Merhabalar… Biraz temmuz ayı enerjilerinden bahsedelim istedim. Temmuz başı itibariyle Türkiye’de hissedilebilecek enerjilere baktığımda bazı askeri riskler var geçtiğimiz şubat ayı ile de bağlantılı olarak. Enerjisel olarak Libya meselesiyle, askeri meselelerle ve Covid-19 ile bağlantılı şeyler olabilir. Maske, sosyal mesafe ve kalabalık yerlerde bulunmamaya dikkat ederek korunmayı elden bırakmayın. Askeri bir hareketlilik olursa bu tabi piyasalara da yansıyacaktır. Şu anda piyasada para var; para olunca tabi borsa da yükseliyor. Dolar satışı yapıp hisse senedi almaya çalışanlar var. Borsa da yeni hesaplar açılmaya devam ediyor. Borsanın yönü yukarı olacak görünüyor. Önümüzdeki ay herkes bir alevli istekli olabilir enerjisi var. Borsaya girmek isteyenler de öyle hemen bir şeyler almak isteyecek enerjisi yoğun olarak hissediliyor. Özellikle yeni girenler bir şey kaçırıyorum diye telaş yapmamalı. Daha önce dolara yönelen insanlar orada zarar edenler bir an evvel satmak isteyecek borsaya yönelecek ya da başka bir şeyler almak isteyecekler enerjisi hissediliyor. Oluşan enerjiler aslında herkese dokunuyor yani hepimiz hayatımızın farklı safhalarında daha hareketli daha aktif olmak isteyeceğiz. Bazı konularda daha istekli ve enerjik olacağız ama burada dikkat edilmesi gereken en önemli şey bu istek gelmesi nedeniyle sonunu düşünmeden bir şeylere atılmamak gerektiği. Özellikle parasal konularda. Biz şu dönemde yeni yatırımcı ve taze para geldiği için Amerika’dan ve dünya borsalarından biraz sıyrılmaya farklılaşma göstermeye çalışıyoruz. Yabancı satışları da neredeyse durma noktasına geldi bu da piyasanın aşağı ivme göstermesini durduruyor. Geri dönüp bir aylık döneme baktığımızda da altın biraz ama borsa güzel bir getiri sağlamış durumda.

TRENDLERİ ÇOK YAKINDAN TAKİP EDİN

Cuma günü enflasyon rakamı açıklanacak bir düşüş göstermeyeceği şeklinde enerjiler var. Bu da faizlerde önümüzdeki ay bir düşüş gözlenmeyeceğini ve enerjisel olarak da ancak yıl sonu gibi faizlerde bir düşüş gözlenmesinin beklenebileceği yönünde. Parasını mevduata yatıranlar açısından baktığımızda da enflasyon karşısında paraları eriyor. Onun içinde bütün parası olan yatırımcılar bir alternatif yatırım aracı peşinde. Piyasa da su gibi, nerede bir yol bulursa oraya doğru hareketleniyor borsaya olduğu gibi. Şu anda o yüzden dolarını bozan mevduat hesabında süresi dolanlar da borsaya geliyor. Borsa İstanbul’da hala trend yukarıyı gösteriyor. Ama unutmayın ki borsa sürekli yükselecek diye de bir şey yok. Son zamanlarda söylediğim şeyi bir kez daha tekrarlamak istiyorum; temkinli olun. Enerjiler doğrultusunda süreci yorumlarsak; Borsada 116,00 noktası direnç seviyesi. 116,00’i geçtikten sonra 118,00 bin de hafif bir direnç var. Ama 118,00’i geçtikten sonra 121,00’de biraz daha kuvvetli bir direnç var oraya doğru gidebilir enerjisi var. Geri çekilmede trend içerisindeki nefes alma noktaları ise 113,500 ve 111,00 seviyelerine gelme olasılığı var. Buralar nefes alma seviyeleri. Bunun altı 108,00 seviyesi var. Bu seviye çok önemli; kırıldığı zaman trendin bozulma olasılığı çok yüksek olacaktır. Altında da faizi baz alıp altın almaya değer mi değmez mi ona bakmak gerekiyor. ONS Altın’ın hareketlenmesinde dikkat edilmesi gereken nokta Amerika’daki Covid-19 pandemisinin tekrardan artış göstermesi. Altın yatırımcılarının bu süreci dikkatli takip etmesi gerekiyor. Gümüş altına göre kıpırdamaya çalışıyor ama altın kadar güçlü değil maalesef. Bitcoin de zayıf bir görünüm sergiliyor bir süredir. Sterlin de güçsüz konumunu sürdürüyor. Trendi yukarı olan araçları tercih noktasında hisse senedi, altın yukarı gidiyor. Enerjiler, trendleri çok yakından takip ederek bu araçları tercih edebileceğiniz yönde. Bir de bankalardan bahsedersek, ülkemizde çok iyi gidiyor ve görünen enerjiler o ki yıl sonuna kadar da hiçbir sıkıntı olmayabilir.

 

AMERİKA’DAN DAHA ÇOK HABER ALACAĞIZ

Umarım güzel bir Ağustos geçiririz. Piyasalarda olacak her düşüşün sebebi şu anda Corona olacak gözüküyor. Tabi ülkemiz için askeri durumlar ayrı. Temmuz’un ilk haftasından itibaren açığa çıkacak enerjiler kadersel olarak bir yıllık bir döngüyü kapsayabilir. Bu enerjilerden de yola çıkarak Amerika’nın ve tüm yöneticilerinin birkaç yıl zorlanacağı enerjisi görülüyor. Amerika’dan daha çookk haber almaya devam edeceğiz.

Yorumlar