Kötüye Kullanım Bildir

Ana içeriğe atla

DÜRTÜSEL DEĞİL AKLINIZLA HAREKET ETME ZAMANI


 

Bu hafta enerjiler para piyasalarında işlem yapanların dikkatli olması yönünde. Çünkü şu anda para borsaya yönelmiş durumda, faiz yok, altın ve dolar çoğu insanın beklediği gibi olmadı. Enerjiler doğrultusunda baktığımda şaşırtıcı bir durum yok aslında. Ama yine var olan enerjiler bizi borsadan birçok insanın canı yanabilir diye uyarıyor. Neden diye düşünürsek… Krediler çok fazla dağıtıldı. Peki, bu krediler üretime giriyor mu yoksa insanlar bunu kendi özel istekleri doğrultusunda mı kullanıyorlar burası önemli. Çünkü bu noktadan bakarsak borsaya bu yolla para giriyor enerjisi var. Bu enerjiler maalesef kazanabilecek kişiler olmayabileceklerini, bir süre için para kazanıyor olduklarını görseler de sonuçta o paraların ellerinde kalmayabileceğini ve zarar enerjisi olabileceğini hissettiriyor. Borsada enerjiler trendin yönünü hala yukarı olarak veriyor olsa da burada bir kez daha borsaya giren para konusunda çok dikkatli olmak gerektiğini hatırlatalım. Çünkü borsadan para çıkışı devam ediyor. Yabancılar satış yapmaya devam ediyor giren para daha çok yerli yatırımcının parası o yüzden hangi hisse senedinde olduğunuza çok dikkat ederek işlem yapmakta fayda var. ONS Altın yaklaşık iki aydır yatay bir trend seyrediyor. Sonbaharda 1500 seviyesinin altına inebileceği yönünde enerjilerde hissediliyor. Enerjiler, altının parlak halinin gümüşün parlak haline dönmesi yönünde. Gümüş bu günlerde 17.50 seviyesinin üzerinde kalırsa kısa vadeli hedefleri 19 ve 21 dolar olacaktır. 17 dolar seviyesi destek olacaktır. Önümüzdeki günlerde gümüş, altına göre daha popüler olacağı bir enerji içinde. Esas süreç 21 dolar seviyesini kırınca başlayacak. Bu seviye çok önemli 21 Haziran ile 5 Temmuz arasında hissedilecek enerjiler çok önemli. Bu dönemi iyi takip ediyor olmak lazım. Bu dönemde görünecek rakamlar daha net bir fikir verecek bizlere. Faiz, yüzde 10 seviyesi geçilirse yüzde 12 seviyesine kadar yükselebilir bir enerjiye sahip. 3 Haziran’da açıklanacak olan enflasyon oranları kısa vadede belirleyici olacak enerjisi hâkim. Petrolün ise bir süre 34-40 bandında hareket etmesi yönünde bir enerji var.

 

DÜRTÜSEL DEĞİL AKLINIZLA HAREKET ETME ZAMANI

Daha önceki haftalarda gizli saklı olaylar dönebileceğine değinmiştik; şimdi yükselen açığa çıkan enerjiler olayların daha da kızışacağına daha da bilmediğimiz daha da hileli daha da yanıltıcı, sahte, görünenin dışında çok farklı olayların olabileceği bir döneme giriyor olabileceğimizi işaret ediyor. Bu uyarıları dikkate almalıyız. Özellikle bu hafta için enerjiler çok dürtüsellik olduğunu veriyor. Yani lütfen aklınızla hareket edin. Tabi bazıları için güzel dönemler. Ama tecrübesiz diyebileceğimiz kişiler için can yakıcı olabilecek dönemler.

 

TEHLİKE SİNYALLERİ VEREN BİR DÖNEME GİRİYORUZ; HIRS ENERJİSİ VAR

Bazen hiçbir şey yapmamak size para kazandırır diyebileceğim tehlike sinyalleri veren bir döneme giriyoruz. Başladığını hissettiğimiz ama bu ayın 5 itibariyle daha da belirgin hissedilebilir bir hırs enerjisi gelebilir piyasalara. Herkes biraz daha hırslı bir hale gelebilir. Biraz kazanan daha fazla kazanmak isteyebilecek. İçinde bulunduğumuz süreçte insanlar hem kendilerine güvenmiyorlar hem de bir şeyler yapmaya çalışıyorlar. Tabi bu fazla tecrübeli olmayanlar için görülen bir durum. Toplum psikolojisinin dışına çıkmaya çalışın yani herkes gibi düşünmeyin. Mesela Kapalı Çarşı açıldı ve belki de birçok kişi altın almaya gitti, gidecek. Yatırım amaçlı gidip altın alacak olanlara hangi fiyattan alacaklarını hatırlatarak bir kez daha düşünmelerini öneririm.

 

BAZEN DOĞRU OLANI YAPMAK İÇİN BEKLEMEMİZ GEREKİR

Algımıza çok dikkat etmeliyiz bu dönem. Neyi algılıyoruz? Canımızın istediğini mi yoksa gerçekten olanı mı? Elimizde para varsa onu illa bir yere koyma, yatırım yapma ihtiyacı hissederiz. Bazen bu hareketi yapmak doğru olmaz ve doğru olanı yapmamız için beklememiz gerekir. Örneğin, bir şeyi 9 liradan aldınız 10 liraya gitti. Eğer ne yapacağınızı bilmiyorsanız o zaman oradan onu satıp geri gelmesini bekleyemezsiniz. O yüzden bu dönem enerjilerinden ötürü bir yere yatırım yapmak için acele etmeyin. Eğer cebinizde bir paranız varsa o paranız biraz sizinle kalsın. Ortalık bir düzgün olsun ne olacağı belli olsun ondan sonra bir yatırıma yönlendirebilirsiniz.

 

UYANIK İNSANLARIN ZAMANI

Şu anda piyasalardaki enerjilere baktığımızda tek para kazandıran yer borsa gibi görünüyor ama burada da hangi hisse senedine yatırım yapacağınız çok çok önemli. Lütfen eğer çevrenizde varsa bu işten çok para kazanmış tecrübeli insanlara fikir danışın. Çünkü enerjiler bugünden itibaren yeni bir döneme girdiğimizi gösteriyor. Konut almak isteyenler şehir dışından hızla pahalanan yerlerden değil şehir içinden ev almalı tercih edebilirler. Bir şey almak, bir şey yapmak için acele etmeyin şu an enerjiler bulanık, tehlikeli bir dönemin başladığını gösteriyor. Durum tüm dünyada böyle… Enerjiler açısından tehlikeli süreç çarşamba günü başladı aslında ve şu ana kadar olanın çok daha fazlası olabilir, yani gizli, hesaplı, hileli hurdalı şeyler olabilir. Açıkçası uyanık insanların zamanı… Çok net ve akıllı olma zamanı. Dürtüsel davranmaktan uzak olma zamanı.

 

YERLİ MALINA DÖNÜŞ ZAMANI

Paramız yok belki ama kendi değerlerimizin farkına varma zamanı olarak görüyorum ben bu dönemi. Ülkemiz ve hatta tüm dünya için bazı ülkelerin bunu yapması pek mümkün olmasa da yerli mallarına dönüş zamanı. 

Yorumlar