Kötüye Kullanım Bildir

Ana içeriğe atla

YİNE YANILMALARIN, ALDANMALARIN VE ALDATILMALARIN GÜNDEMİMİZDE OLACAĞI GÜNLERDEYİZ


 

Enerjiler yine yanılmalar, aldanmalar, aldatılmaların gündemimizde olacağını veriyor. Sözlü yanlışa düşmeler de gündemimizde. Parayla ilgili ticari sıkıntıları anlatan enerjiler var. Lafı döndürüp dolaştırıp daha güzel sunan tüccar misali kurnazlıklara açık enerjiler hâkim. Böyle durumlara karşı dikkatli olunması gereken günlerdeyiz. 

 

Hızlı hareket etmek gereken yani an neyi gerektiriyorsa onu yapabilmeyi teşvik eden enerjilerdeyiz. Piyasalar açısından bu haftayı da güzel denebilecek şekilde geçirebiliriz ama haziran ayı sıkıntılarla geliyor enerjisi yüklü. Artık Corona’yı konuşmayı bırakıp bizim eskiden beri süre gelen meselelerimizi konuşup çözüm arayacağız. Ama enerjiler çözümlere pek fazla el vermiyor. Krediler ve borçlar enerjisinde sıkıntı veriyor. Yeni vergiler yeni artışlar olabilir. Çok gündemde olan swap durumu var. Oldu olacak denen ama bizim istediğimiz ülkeyle değil de başka bir ülkeyle yapmak zorunda kalabileceğimiz bir anlaşma bize yetmeyecek bir düzeyde gerçekleşebilir enerjisi yoğun olarak görülüyor. Beklenti gerçekleştiğinde piyasaları çok etkiler. Tabi bu beklenti ne boyutta gerçekleşebilir. Buraya çok dikkat ediyor olacağımız dönem enerjileri var. Önümüzdeki günlerde yeniden hukuk konuşabileceğimize dair olası enerjiler de hissediliyor. Yabancıların gelmesi için bazı düzenlemelere ihtiyacımız var enerjisi yoğun. Hukuk düzeninde yeni çalışmalar yapılması gerektiği bunlar yapılmadıkça önümüze ticari sorunlar çıktığını gözlemleyeceğimiz enerjiler hissediliyor.

 

Haziran ayına nasıl girmeliyiz derseniz; riski azaltarak girilmeli enerjisi var derim. Bu hafta için ise olan pozisyonlar enerjisi hissediliyor. Tekstil ve tarım sektörlerinin gelişeceği enerjisi önemli oranda hissediliyor. Bu durum hisse senetlerine de yansıyacaktır. Üretmek zorunda kalacağımız enerjisiyle birlikte bu durumunda bize devamında ihracatta güzel fırsat kapıları açabilir enerjisi taşıyor. Faizlere bakarsan, bir müddet daha düşük olacağı enerjisi ile yüklü.  Fakat şu anda TL ihtiyacı biraz daha artıyor gibi. Bu durum bir müddet daha devam ederse yukarıya doğru bir yükseliş olabilir. Ama tüm dünyada faizler çok düşük ve bizde enflasyonun altında faizler veriyoruz. Bir tepkisel artış olabilir ama kalıcı bir yükseliş olacağı enerjisi hissedilmiyor. 

 

PEKİ, BU ARALAR ENERJİLER

NEYİN CAZİP OLDUĞUNU HİSSETTİRİYOR?

Enerjiler, İMBK’de yurt dışı piyasalardaki hareketliliğe çok benzer bir hareketlilik gerçekleştiriyor olduğumuzu gösteriyor. Dönem dönem bazen o hıza yetişemiyor olabiliyoruz. Ama şu anda yurt dışı piyasalar canlı ve bankalardaki düşük faizler enflasyonun altında bir getiri sağlıyor. Onun için bu iki durum enerjisiyle bir gurup yatırımcının paralarını borsaya doğru yönlendiriyor olduğunu gözlemliyoruz. Yeni katılan yatırımcı sayısı 250 binlere gelmiş durum da ve bunlar piyasayı sürüklüyorlar. Gümüş’e dikkat çekmek gerekiyor. Gümüş lehinde güçlü bir yükseliş başladı. Altın da yükselmesine rağmen gümüş altından daha iyi bir yükseliş performansı sergiliyor. Fakat gümüşü uzun vade de düşünmek lazım. Çünkü enerjiler, gümüşteki esas çok güçlü hareketin 2021 Ocak itibariyle gerçekleşebileceği yönünde. Bu tabi öncesinde bir hareketlilik olmayacağı anlamına gelmiyor. Şu anda elinde gümüşle pozisyonu olanlar gümüş tutmaya devam edebilirler. Bitcoin ve diğer coinler artık ciddi olarak piyasada dikkat çekmeye başladı. Bitcoin alım fırsatı verebilir enerjisi veriyor. Ama iyi izlenmesi gerekiyor. Virüsten uzak, sağlıklı bol kazançlı bir hafta diliyorum…

Yorumlar