Kötüye Kullanım Bildir

Ana içeriğe atla

YENİ DÜNYA DÜZENİ VE DÜNYANIN DEĞİŞEN ENERJİLERİ


 Bir süredir kendimizi güvende hissedemiyoruz. Çünkü sürekli zorlu durumlarla, savaş kaygısı ve afetlerle karşılaşıyoruz. Şimdi ise Covid-19 hayatımızda. Yaşantımıza diğer tüm endişelerimizi geride bırakacak kadar hızlı, güçlü ve sarsıcı bir şekilde girdi ve neredeyse hız kesmeden de yoluna devam ediyor. Peki, önümüzdeki günler haftalar ve hatta aylar bize neler getirecek. Öncelikle bir bekleme döneminde olduğumuzu unutmayarak sakinliğimizi korumalıyız. Ve bu yıl Covid-19 ile yaşamaya uyumlanmamız gerekebileceğini kabullenerek gerçekçi olmalıyız.

 

SALGININ İKİNCİ ETABI BAŞLIYOR VE BİR DE ÜÇÜNCÜ ETABI VAR AMA 11 HAZİRAN’DAN VE DEVAMINDA 5 TEMMUZ’DAN İTİBAREN ETKİSİ AZALABİLİR

23 Nisan’da Uranüs ile birleşen yeni ay itibariyle açığa çıkan enerjilerin bir de 7 Mayıs’ta gerçekleşecek dolunayı var. Yeniay keşif ve icatlarla, bilim ve teknolojiyle ilişkilendirilebilir bir enerji veriyor. Yani virüsle ilgili bazı ilaçlar, yeni tedavi olasılıkları ve uygulamaları olabilir. Bu haberler bizi biraz olsun sakinleştirerek, güvensizliği bertaraf edebilir, duygusal anlamda daha iyi hissettirebilir. Geçtiğimiz Yeniay’da atılan adımların sonuçlarını Dolunay’dan itibaren görmeye başlayabiliriz. Bu bağlamda 7 Mayıs’taki Dolunay çok önem taşıyor. 26 Nisan -15 Mayıs arasına dikkat çekmek istiyorum enerjiler hava yolu kazaları olabilir yönünde; bu dönemde çok dikkatli olmak lazım. Çok zorunlu olmadıkça seyahat etmeyin lütfen. Sanat veya spor camiasını etkileyen enerjiler de var. Toplumca tanınmış ve saygı gören kişilerle ilgili bazı olumsuz gelişmeler olabilir. Çocuklar ve gençlerle ilgili ise dikkat edilmesi gereken bir dönem enerjisi hissediliyor. Salgında birinci etabın 7 Mayıs’ta biteceği ve ikini etabının başlayabileceği enerjisi var. İkinci etap etkisi 11 Haziran’dan ve devamında 5 Temmuz’dan itibaren hafifleyerek Ağustos başına kadar sürebilir. Salgının üçüncü etabı ise verdiği enerjiye göre 9 Eylül’de döngüsünde başlayabilir ve ekim ayında 21 Ekim döneminde yoğunlaşarak kendini hissettirebilir. Ama artık büyük bir salgın etkisi yaşamayabiliriz. Uyumlanmalı ve gerçekçi olmalıyız. 2020 yılı Covid-19 nedeniyle bir durma bekleme yılı. Enerjiler bize 2021 yılının nisan ayından itibaren bazı şeylerin düzelmeye başlayabileceğinin ama 2021’de de yaşanan hasarların tedavisiyle uğraşacağımızın enerjisini veriyor.  

 

VİRÜS DAHA AZ ZARARLI MUTASYONLAR GERÇEKLEŞTİRİR HALE GELEBİLİR

Mayıs ayında salgınla ilgili her şeyin çok hızlanabileceği kuvvetli seyredebileceği ve şifa ile ilişkili bir enerjisi var. Bu da bize yeni ilaçlar ve tedavi yöntemleri bulunabileceği enerjisini veriyor ama maalesef aşı için hala zaman var. Her şeyin çok hızlanabileceği kuvvetli seyredebileceği enerjisi bize aynı zamanda dünya genelinde vefatların da artabileceğini söylüyor. Covid-19, bugüne kadar farklı mutasyonlara uğradı şimdi de birkaç yeni mutasyona daha uğrayabilir. Ama bunlar daha zararsız mutasyonlar olabilir. Covid-19’u sürekli deri değiştiren bir yılan gibi mutasyona uğrayan bir virüs olarak düşünürsek, aşı bulunması süreç olarak biraz uzun zamana yayılabilir enerjisi veriyor. Ama güzel olan haber, hissedileceğini ön gördüğüm enerjiler, bulunan ilaçların daha fazla fayda eder hale gelebileceği yönde çünkü virüs daha az zararlı mutasyonlar gerçekleştirir hale gelebilir.

 

LİDERLERİN ALACAĞI KARARLAR ÜLKELERİN VE İNSANLARININ KADERLERİNİ ETKİLEYECEK

1 Mayıs itibariyle dünya üzerindeki çok yoğun enerjilerden biri de liderler siyasetçiler tarafından alınabilecek kararların o ülke insanlarının kaderlerini etkileyebilir olması. Özellikle Amerika’da Donald Trump’ın ekonominin hareketlendirilmesi adına alabileceği kararlar eğer yanlış kararlar olursa ülkenin ve insanlarının kaderlerini ciddi şekilde etkileyebilir. Yani enerjiler Trump’ın mayıs ayında ekonominin çarklarının dönmesi yönündeki kararını uygulaması ile ülkede ciddi bir gerginliğin yaşanabileceğini daha da önemlisi ülkenin kaderine etki edebileceğini gösteriyor. Bunu size şöyle anlatayım; olasılıklar, kader ve seçimler vardır. Seçimlerin etkisini en güzel ifade eden anlatım ise Hz. Mevlana’nın şu sözleridir: “Dünyada olabilecek her bir olay için misal âleminde sayısız ihtimal uyur. Siz ağzınızdan çıkardığınız sözlerle o ihtimalleri uyandırırsınız. Güzel kelimeler söyleyin ki güzel ihtimaller uyansın. İnsanın kaderine müdahalesi buradadır.” Yani Donald Trump mayıs ayında ekonominin çarklarını döndürme kararını uygularsa, uyanacak enerji ülkenin ve insanlarının kaderini daha da kötü bir noktaya götürebilir. Peki, bize ne olacak dersek; önümüzdeki günlerde sokağa çıkma yasakları, izolasyon kuralları arttırılabilir. Kişisel karantinalar sonuna kadar mayıs ayında da uygulanmalı. Lütfen güzel havalara bahar rehavetine kapılmayalım. Evde kalalım.

                                              

YAŞADIĞIMIZ BU SÜREÇ MUAZZAM BİR SIÇRAMA NOKTASIDIR; PEKİ NE GELECEK?

Bu dönem enerjisi size çok baskı yapıyorsa çeşitli şekilde hayata dair fazla zorluyorsa kendinize sadece şunu sorun lütfen: Ben bu hayatta ne kadar biz dedim! Bu sürecin asıl amacı insanlığa mertebe atlatmak. “Ben neden bu kolektifi yaşıyorum? Ben neden bu jenerasyona doğdum? Neden bu dönemi yaşıyorum?” diyen herkes için yaşadığımız bu süreç muazzam bir sıçrama noktasıdır. Yüksek ego ve bencillik noktasında olan herkes için hatalarından dönme noktasıdır. Büyük bir u dönüşüdür. Daha ileri tekâmülde olanlar için de çocuklarına anlatabilecekleri başkalarının karmasına katkıda bulunabilecekleri aynı zamanda da farkında olmadığımız şeyleri fark ederek kendi ruhlarına katabilecekleri çok önemli bir farkındalık dönemidir. Bu dönemde enerjiler; ilişkiler, sevgi, para eşittir lüks algısını değiştirmek, kapitalizmi yıkmak üzerinedir. İnsanlaşmayı, birlik olmayı, teknolojik gelişmeleri faydalı kullanmayı, hepimize fayda sağlayacak şeyleri düşünmeyi ve özgürleşmeyi öğreneceğiz. Şu anda yeniden paylaşmayı, birbirimize destek olmayı öğreniyoruz. Peki, ne gelecek; ben değil biz diyebilmek, sınırlarımızı bilmek, teknolojide varılabilecek en yeni ve uç noktalar, dijital para dönemi, robotlar ve belki de insanımsılar…

 

DEPREMLER OLABİLİR

Bu arada depremler olabilir demiştim, biz de ve çevremizde nisan ayı süresince oldu da biliyorsunuz. Orta şiddetli depremler önümüzdeki günlerde olmaya devam edebilir enerjisi var. Ülkemizin Doğu ve Güney Doğu bölgesinde etkili alabilir. Deprem başta olmak üzere diğer doğal afetler açısından bu bölgelerimize daha fazla dikkat kesilmemizde fayda var. Amerika’da büyük bir deprem olabilir. 

 

ŞU DÖNEM HEM ŞANS HEM SPEKÜLATÖR DURUMLAR DÖNEMİ OLABİLİR

Ve enerjilerin ekonomiye piyasalara etkisi… Beklenmeyen ne varsa o gerçekleşebilir enerjisi var. Para piyasalarında işlem yapan tecrübeli kişiler için çok hareketli hatta güzel, işlem yapabilecekleri bir dönem enerjisi veriyor. Ama bu beklenmeyenler onlar içinde geçerli olursa para kaybedebilecekleri enerjisi var. Dönem hem şans hem de spekülatör durumlar içerebilir. Genel kanı neyse onun dışında bir şeyler olabilir enerjisi hissediliyor. Para piyasalarında tecrübesi olmayan kişiler için hata risklerinin arttığını veren enerjiler var. Para konusunda gizli saklı bir şeylerin kalmayacağı ortaya çıkabileceği enerjisi yoğun olarak hissediliyor.  Çok güvenilemeyecek bir para piyasada bu da borsayı destekliyor. Ekonomi ve para piyasalarında mayıs ayının ikinci haftasından itibaren karşılaşacaklarımız pek hoşumuza gitmeyebilir enerjisi var.  İnsanlarda ve piyasalar da korkular hâkim. Para piyasalarında işlem yapabilmek için öncelikle korkulardan kurtulmalı. Ben değil biz zamanı. Yani hep birlikte kazanacağız zamanı. 9 Mayıs itibariyle para akışının yavaşlayacağı bir döneme girebiliriz. Görmek istemediklerimizi hatalarımızı gözlerimizin önüne sereceği bir dönemin başlayacağı enerjisini de veriyor. Amaç elimizdeki önce koruyup sonra para kazanma olmalı.2021’de birçok şeyi ihtiyacımız olanları kendi içimizde karşılamamız gerektiği farkındalığı yükselecek enerjisi var. Enerjiler bize bu dönemde üst ve orta kademeli yönetimlerde değişimler olabilir diyor.

 

NEYE NASIL YATIRIM YAPMALIYIZ

Piyasalardaki oynaklığa baktığımızda kimsenin neler olduğunu anlayabildiğini sanmıyorum. İlk defa herkes böyle bir krizle karşılaşıyor. Çünkü bu finansal bir kriz değil bambaşka bir kriz ama reel ekonomiye etkileri de var. Ama alınan önlemler finansal önlemler. Bunun reel ekonomiye yansıması zaman alacaktır. Yansıyıp yansımayacağı da çok bilemiyor.  Görülen o ki TL mevduat, döviz mevduatta faizler aşağıda kalacak. Faiz indirimleri oldu olabilir. Altın yukarı trend içerisindeki geri çekilmelerle devam edebilir. Merkez Bankası’nın söylemlerinde dövize olan ilgiyi azaltmalar vardı, başarılı olabilir enerjisi veriyor. O zaman Dolar -TL aşağı doğru gelebilir enerjisi var. Bu yıl bize gerekli olan para 160 küsür milyar dolar kasamızda olan paranın ise 50 milyar dolar civarında olduğu söyleniyor yani ciddi bir döviz talebi var. Yeni pozisyon alacak kişiler 6,96 kırıldıktan sonra pozisyon alınabilir. Dövizden tamamen çıkmak isteyenlerin 6,79’un altını beklemesi gerekebilir. Petrolde 28-30 dolar direnç noktası enerjisi veriyor. Bitcoin de ise yeni pozisyon alacak yatırımcılar için 7.500 doların kırması halinde yeni pozisyon alınabilir o zamanda hedefler 8.600-9.200 dolar seviyeleri olur enerjisi görünüyor. Trendin değişmesi durumunda destek noktaları 6.600-5.500 seviyeleri o seviyelere dikkat edilmeli. Arada hareket edecek enerjisi var.  Borsada ise ilgi biraz daha iyi olabilir enerjisi var. Bankalarda bir sorun enerjisi hissedilmiyor. Bu yıl boyunca konut fiyatlarının düşeceği enerjisi var. Enerjilerin bize verdiği yön az parası olan için de uzun vade de hisse senedi (şu dönemde zarar görmediği düşünülen telekomünikasyon şirketleri, demir çelik şirketleri, piyasaların açıldığı ilk zamanda perakende şirketleri olabilir ve virüs yaşamımızdan çıktıktan sonra ise gıda şirketleri yani nakit yaratabilen şirketler güçlü olacaklar enerjisi hâkim). Kısa vadede ise mevduat hesabına yatırım yapılabilir enerjisi var. Ve uzmanlar piyasalarda işlem yapan herkese bilhassa “İz Süren Stop Loss” yani kar al/zarar durdur emri olan  ilk olarak anaparanızı, sonra da kârınızı koruyan sistemi kullanmayı öğrenmenizi öneriyorlar. Son olarak buna da vurgu yaparak bol şans diliyorum.

Yorumlar