Kötüye Kullanım Bildir

Ana içeriğe atla

BU HAFTA CESARET ENERJİSİ YOK O ZAMAN BİRAZ PİYASALARI İZLEYELİM


 

Evet, bakalım enerjiler piyasalardaki durum için bize neler söylüyor. Bu haftanın etki gücü yüksek enerjilerini okuduğumda, cesaret enerjisinin yokluğu hissediliyor. Yani haftanın enerjisi biraz duralım hareket etmeyelim ve piyasaları izleyelim yönünde. İş dünyasında da daha aktif olma isteği ama olunamayabilirliği gösteren yüklü enerjiler var. Piyasalarda son dönem oluşan olumlu beklentiler enerjisi okuduğum kadarıyla bitmeye başladı. O zaman bir bakalım piyasalarda bu hafta oluşacak enerjiler ne yönde.

 

BORSA PESİMİST BİR ENERJİ YÜKLÜ

*Borsa bu haftaya yönelik hem TL hem dolar bazında bir pesimist enerji yüklü. Dolar bazlı yukarı gitme isteği enerjisi, TL bazında bir yorulma enerjisi veriyor. Peki, neden? Çünkü bir süredir Haziran’a doğru virüsten kurtulacağımız olağan yaşama bir miktar adımlar atacağımız düşünülüyordu ve tabi bir de kısa süre önce Amerikan Merkez Bankası inanılmaz bir para basmıştı. Bunlar hep olumlu beklentiler enerjisi yarattı. Ama hissedilen o ki, bu beklenti bitmeye başladı. Bu dönemin etkilerinin ne olacağını da tabi eylül-ekim de gelecek bilançolar da net olarak göreceğiz. Peki, borsanın yeni yüklü enerjisi bize ne diyor? 99 bin ana destek enerjisiyle -eğer burayı kırarsa 94’e kadar bir salınım söz konusu olabilir- yukarı ki tarafta da geçen hafta da bahsettiğimiz gibi 103 bin de bir ara direnç enerjisi hala mevcut. 106 bin 500 ana hedefimiz olma enerjisi devam ediyor.  

 

DOLAR-TL 10 GÜNE KADAR BİR PİK YAPABİLİR

*Dolar-TL 7.02’lerin üzerinde hareket ediyor; beklenti 7.20’ler. Olası beklenti 7.50’de olabilir. Burada stoploss’umuzun 6.98 olması gerektiği enerjisini unutmayalım. 6.98’in altına sarktığında enerjiler 6.80’e kadar gelebilire yönlendiriyor. Türkiye’nin nisan ayında olduğu gibi mayıs ayında da ciddi bir ödemesi olmasından kaynaklı doğan enerji doların üzerinde ağır bir baskı oluşturuyor yani doların düşmesini engellediğini gösteriyor. Görülen o ki rezervlerimiz yeterli değil. Enerjilerin verdiği öngörüyle Dolar-TL’nin 10 güne kadar bir pik yapabileceğini ondan sonra gevşeyebileceği söyleyebilir.

 

ONS ALTINDA 1.750 DOLAR GEÇİLMEDEN YENİ POZİSYON ALMAK PEK DOĞRU OLMAYABİLİR

*Ons Altın tarafında da enerjilerin yarattığı durum pek farklı değil. Bu enerji yoğunluğu 1.750 dolarla 1.650 arasında sanki bir yatay bant oluşturabilir izlenimi veriyor. 1.750 dolar geçilmeden yeni pozisyon almak pek doğru olmayabilir. Stoploss’un da 1.650 doların altına kayması durumu oluşursa uygulanması daha uygun olabilir. O zaman satmak gerekiyor. Ama olası 1.650 doların altına kayması tabi ONS tarafına ciddi bir düşüş getirir.

 

EURO-DOLAR PARİTESİ HAREKETLENME ENERJİSİNDE

*Euro-Dolar paritesi 1.09’lara geldi ama enerjisi uzun vadede hala bir düşüş veriyor. Kısa vadede 1,11’leri görebilir ve 1,08 ile 1,11 arası bir bantta hareket edebilir enerjisi var. Yatırımcılar açısından bakıldığında bu kararsız enerji ortamında pek hareket etmemeli.

 

BİTCOİN DİĞER YATIRIM ARAÇLARINA GÖRE BİRAZ DAHA YUKARI DOĞRU GİDEBİLİR ENERJİSİNE SAHİP

*Bitcoin güzel bir hareket yaptı geçen hafta oradaki enerji yönlendirmesi bize 7.800’ün destek noktası olabileceğini ve aynı şekilde stoploss noktası olduğu enerjisini açığa çıkardı. 9.200 ve 10 bin 500 dolar seviyeleri de direnç enerjisi veriyor. Bitcoin diğer yatırım araçlarına göre biraz daha yukarı doğru gidebilir enerjisine sahip.

 

*Sterlin-TL 8.70’in üzerine çıktı ve orada kalmaya çalışan bir enerjiye sahip. Kaldığı takdir de 9.00 lira hedefi veriyor. 8.70’in altına inerse tekrar 8.60’ları görmesi olası.

 

GÜMÜŞ BEKLENTİLERİ KARŞILAYABİLME ENERJİSİNE YIL SONUNDA KAVUŞABİLİR

*Gümüş’ün varlık enerjisine baktığımızda da 14.70 doların üzerinde kaldığı müddetçe 15.50 ve 16.50 dolar direnç seviyeleri verebilir. 14.70 dolar da şu an destek noktası olarak görülüyor. Gümüş beklentileri karşılayabilme enerjisine kavuşarak gerçekleştireceği hareketi bu yılın sonuna ve büyük ihtimal 2021’e bırakabilir. 

 

*Konut alım satımında doğru hamle enerjisi yüksek fiyata satış yazabilir, alıcıysanız da piyasada istenilen rakamların altında bir alış fiyatı teklif edebilirsiniz. 

 

*Aylık mevduat faizlerine baktığımızda %9’ların altına düşmüş durumda. Reel faiz olarak kayıptayız. Finansal enerjiler önümüzdeki 3-4 ay da nakitte kalanlar için çok güzel fırsatlar yakalayabilecekleri yönünde.

 

Sağlıklı ve bol kazançlı bir hafta diliyorum.

 

Yorumlar